První svátek stromů slavili v Nebrasce

Lincoln (Nebraska, USA) - Historicky první Den stromů (Arbor Day) slavili 10. dubna 1872 v americké Nebrasce. Od té doby jej znají v řadě zemí celého světa. Někde v druhé polovině května, například poslední květnovou neděli, nebo naopak na podzim. Ale jedno mají Dny stromů společné: jde o den, kdy v závislosti na místních klimatických podmínkách je nejvhodnější čas k sázení nových stromů.

Nápad slavit Den stromů je spojen se jménem J. Sterlinga Mortona, který začal sázet stromy v nejbližším okolí svého bydliště v Nebrasce. V prvním roce oslav zasadili 10. dubna 1872 v Nebrasce více než jeden milion stromů. Dnešní návštěvníci Nebrasky neuvěří, že její krajina byla před 150 lety nově příchozími osadníky popisována jako místo bez stromů. Morton nebyl zahradník, ale novinář. Nicméně dokázal na své spoluobčany přenést nadšení a prostřednictvím svých novin je přesvědčit o potřebě pěstování stromů, které brání erozi a pomáhají rozšířit úrodnou půdu.  

O dva roky později již Den stromů nevyhlašoval soukromník ve svých novinách, ale guvernér Nebrasky, Robert W. Furnas, který jej stanovil na 22. dubna, tedy den narozenin J. Sterlinga Mortona. Právě v tento den slavíme dnes Den Země. A svátkem všech stromů se v USA stal poslední pátek v dubnu. 

Tradice oslav Dne stromů se rychle rozšířila nejenom po celých Spojených státech, ale i na další kontinenty. Datum oslav se liší podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat. 

Na území bývalého Československa se Den stromů slaví přibližně od počátku minulého století. Obvykle se uvádí rok 1906, kdy Svaz spolků okrášlovacích poprvé vyhlásil masové Stromové slavnosti. Tradice V České republice byla podle serveru Horolezecká abeceda obnovena v roce 2000 z iniciativy ředitele botanické zahrady UK Václava Větvičky a dřevosochaře Martina Patřičného. Český Den stromů se slaví 20. října, tedy na konci vegetačního období, kdy je až do zamrznutí půdy vhodný čas k sázení nových stromů. Stejný termín je svátkem stromů i v Polsku a na Slovensku. Na podzim se s Dnem stromů setkáváme též v Kanadě, Velké Británii, Namibii, Brazílii, Malawi, Srí Lance nebo Tunisku. Naopak na jaře slaví v Číně, Německu, Bulharsku nebo Japonsku.