USA a Mexiko zasáhlo silné zemětřesení, tsunami nehrozí

Mexiko - Poměrně silné zemětřesení zasáhlo ve středu místního času rozsáhlou pobřežní oblast od amerického státu Oregon přes Kalifornii až po tichomořský břeh Mexika. Nejsilnější otřesy zaznamenaly seizmologické přístroje právě v Mexiku, kde zemětřesení dosáhlo hranice sedmi stupňů. V hlavním městě vyvolalo paniku. Další zemětřesení o síle 7,1 stupně bylo dnes zaznamenáno u pobřeží mexického státu Sonora.

Otřesy v Mexiku rozkymácely řadu výškových budov, z nichž některé byly evakuovány. Pozorování z vrtulníků, které odstartovaly bezprostředně po odeznění otřesů, podle oznámení městských úřadů neodhalilo ve městě žádné vážnější škody. Klíčové služby a dopravní systémy zůstaly nedotčeny.

Epicentrum otřesů podle expertů leželo v řídce osídlené oblasti mexického státu Michoacán asi 330 kilometrů severozápadně od Acapulka. Škody ale nejsou hlášeny ani odtud. Příčinou je podle odborníků skutečnost, že ohnisko otřesů leželo 65 kilometrů pod zemí. Velká hloubka ohniska způsobila, že se chvění zemské kůry postupující k povrchu postupně rozptýlilo.

V americkém Oregonu byly otřesy o stupeň slabší než v Mexiku. Zem se třásla i v centrálních oblastech Kalifornie, kde se síla zemětřesení pohybovala kolem pěti stupňů. Podle expertů je nepravděpodobné, že by otřesy vyvolaly přívalovou pobřežní vlnu tsunami.

U pobřeží Mexika bylo zaznamenáno další silné zemětřesení

Další zemětřesení o síle 7,1 stupně bylo dnes zaznamenáno u pobřeží mexického státu Sonora. Epicentrum bylo asi 150 kilometrů západně od pobřeží 9,9 kilometru pod povrchem. Zatím nejsou hlášeny škody ani oběti. 

Video Telefonát Aleše Špičáka
video

Telefonát Aleše Špičáka