„Obchodník se smrtí“ chce po Rusech, aby žalovali USA

Moskva - Ruský obchodník se zbraněmi Viktor But vězněný ve Spojených státech žádá Moskvu, aby žalovala USA a Thajsko, kde byl v roce 2008 zadržen. But, jenž byl před týdnem v USA odsouzen k 25 letům vězení, to řekl z newyorského vězení v telefonickém rozhovoru s novináři akreditovanými v Moskvě.

But byl odsouzen za pokus prodat zbraně teroristické skupině v Kolumbii. Prokuratura žádala pro Rusa doživotní vězení. Moskva rozsudek ihned kritizovala jako nepřijatelný a předpojatý a potvrdila, že bude vyvíjet tlak na americkou vládu, aby odsouzeného vydala do vlasti.

„Chtěl bych požádat poslance Státní dumy, aby Rusko z mého podnětu podalo žalobu na Spojené státy a Thajsko u mezinárodního soudu,“ řekl But, jehož aktivity inspirovaly Hollywood k natočení filmu Obchodník se smrtí s Nicolasem Cagem v hlavní roli.

Viktor But po převozu z Bangkoku do New Yorku v listopadu 2010
Zdroj: ČTK / AP
Autor: Drug Enforcement Administration

But dále vyzval ruský parlament k vytvoření vyšetřovací komise, která má ukázat, že obvinění vznesená vůči němu americkou prokuraturou jsou falešná. But rovněž vyjádřil naději, že se „velmi brzy vrátí domů“, pokud bude Rusko „rozhodně a pevně“ stát za ním.

Americké úřady tvrdí, že But se podílel na pašování zbraní už od 90. let minulého století a dodával je diktátorům a do konfliktních oblastí v Africe, Jižní Americe a na Blízkém východě. Podle zpráv médií však But současně dodával humanitární pomoc do různých koutů světa a vozil příslušníky OSN do zemí zmítaných konflikty. But trvá na své nevině a tvrdí, že legálně provozoval nákladní leteckou dopravu.