Děti zloději, únosci i policisty

Mexiko - Kontroverzní video s dětskými herci spustilo poprask v Mexiku. Nezletilí v něm hrají zloděje, únosce, podnikatele i policisty. Autoři chtěli v předvolební kampani upozornit na nejpalčivější problémy v zemi. Podle kritiků ale zneužívají děti.  

V  poklidné čtvrti zasahuje zvláštní protidrogová jednotka. Sebevědomého byznysmena okradou, jen co vyjde z domu. Převaděči vezou nelegální přistěhovalce na hranice. Scény za bílého dne, které už Mexičany příliš nepřekvapí. Z netečnosti je má ale vyburcovat video, ve kterém všechny postavy hrají takzvané Znepokojené děti.

„Jsou naše budoucnost. Pokud s tím nic neuděláme, skončí takhle,“ varuje Rosenda Martínezová z hnutí Naše budoucí Mexiko. 

Krátký film zaplatily soukromé společnosti a univerzity. Snímek Znepokojené děti už na internetu vidělo přes 2,5 milionu lidí. Hlavní výzva míří přímo na kandidáty v červencových prezidentských volbách. Skoro všichni soupeři v boji o prezidentské křeslo se k jeho poselství hlásí. Dramatické záběry malých zločinců ale pobouřily opoziční poslance. Mluví o manipulaci a chtějí video zakázat. „Je nepřijatelné a přehnané používat k vykreslení obrazu naší země děti převlečené za únosce,“ myslí si Mario Alberto di Costanzo, mexický poslanec. 

Ani kritici přitom nenapadají obsah spotu. Úplatky a násilí se v Mexiku rozmáhají. Nezabírá ani rázný přístup úřadů, který před šesti lety zavedl prezident Calderón. Zločiny napojené na drogové gangy si od té doby vyžádaly na 50 tisíc obětí.