Talibanci zaútočili na pákistánskou věznici, 380 vězňů uteklo

Islámábád - Ozbrojenci z radikálního islámského hnutí Taliban dnes brzy ráno zaútočili na věznici na severozápadě Pákistánu. Následně odtud uprchlo nejméně 380 trestanců, část z nich patřila do řad islámských povstalců. Útočníci byli vyzbrojeni pistolemi a granáty.

Mezi uprchlíky je i dvacítka „krajně nebezpečných“, citovala agentura AP místní policii. Je mezi nimi i Adnan Rašíd, který byl odsouzen k trestu smrti za podíl na pokusu o atentát na pákistánského exprezidenta Parvíze Mušarafa. Incident, který se odehrál ve městě Bannu a zapojila se do něj více než stovka útočníků, byl dramatickou přehlídkou síly povstalců v jadernými zbraněmi disponujícím Pákistánu. Uprchlíci se nyní znovu zapojí do boje, který už od roku 2007 krom ztrát v řadách ozbrojenců zabil tisíce pákistánských vojáků, policistů i civilních obyvatel. 

„Při útoku jsme v Bannu osvobodili stovky našich kamarádů,“ uvedl mluvčí Talibanu v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters. Jeho autenticitu ale zatím nebylo možné ověřit. Pokud ale skutečně trestance osvobodil Taliban, zasadí to tvrdou psychologickou ránu pákistánským bezpečnostním silám, které tvrdí, že se jim daří povstalce ve vzájemných střetech porážet. 

Část z uprchlých vězňů jsou islámští aktivisté

„Desítky aktivistů v ranních hodinách zaútočily na ústřední věznici v Bannu. Uprchlo více než 300 vězňů,“ řekl agentuře Reuters policejní zdroj. Představitelé policie a bezpečnostních složek tvrdí, že z uprchlých vězňů jich k aktivistům patří jen několik. Členové polovojenských sil a bezpečnostních složek později ústřední věznici v Bannu obklíčili. Policie pak upřesnila, že z celkového počtu 944 vězňů jich uteklo nejméně 380. Aktivisté se při útoku pravděpodobně zaměřili na šest bloků věznice. 

Pákistánské hnutí Taliban zahájilo před několika lety kampaň proti vládě provázenou sebevražednými útoky, která na severozápadě země propukla v otevřený ozbrojený konflikt. Cílem hnutí je svrhnout vládu v Islámábádu, kterou podporují Spojené státy. Sebevražedné útoky jsou ale v posledních měsících na ústupu, což svědčí o tom, že bezpečnostní jednotky aktivisty oslabily, anebo naopak o tom, že skupina změnila taktiku.

Video Z pákistánské věznice utekli trestanci
video

Z pákistánské věznice utekli trestanci