Španělský král „řeší“ krizi země po svém - loví slony

Madrid - Španělský tisk se obul do svého panovníka. Jinak velmi oblíbený Juan Carlos I. totiž lovil v Botswaně slony, zatímco v jeho zemi vrcholí hospodářská krize. Cesta navíc nezůstala bez následků - král se musel po návratu podrobit operaci kyčelního kloubu. Nejvýznamnější španělské deníky El País a El Mundo krále obvinily z nezodpovědnosti. Slavná francouzská herečka a ochránkyně zvířat Brigitte Bardotová řekla, že je „šokována a pohoršena“. Monarchu označila za „ostudu Španělska“. Panovník přitom na veřejnosti vystupuje jako zapálený ochránce přírody.

„Je to sprosté, nechutné a nedůstojné člověka vašeho postavení. Nejste o nic lepší než pytláci, kteří kvůli zisku plení přírodu. Jste ostuda Španělska,“ napsala Bardotová ve veřejném dopise zveřejněném na stránkách její nadace na ochranu zvířat. „Doufám, že vám ten pád srovná myšlenky a že budete mít to srdce chránit biodiverzitu také jinak než na seminářích a shromážděních,“ dodala Bardotová.

„Pohled na monarchu lovícího slony v Africe, zatímco ekonomická krize v naší zemi způsobuje Španělům tolik problémů, vzbuzuje dojem lhostejnosti a lehkomyslnosti, který by hlava státu neměla vyvolávat,“ napsal El Mundo. Juan Carlos I. je přitom předsedou španělské sekce Světového fondu na ochranu přírody. „Chystáme se králi připomenout, že se fond zavázal k ochraně slonů,“ vyjádřil se k záležitosti fond.

El País, který vypočítal, že králův výlet za slony vyšel na 44 tisíc eur (přes milion korun), tedy dva průměrné roční platy, navíc kritizuje, že o soukromých králových cestách do zahraničí se nemá možnost dozvědět ani vláda, ani parlament a ani širší veřejnost. Podle El Mundo neměl ponětí o tom, kam král odcestoval, ani premiér Mariano Rajoy.

Události se chopili i levicoví politici. Například socialistický předák v Madridu Tomas Gómez podotkl, že by se monarcha už měl „rozhodnout mezi veřejnými povinnostmi a abdikací, aby se mohl věnovat jinému životnímu stylu“.

Konzervativní list ABC naopak obhajuje královo právo na „soukromí“ a odsuzuje snahy zneužít jeho nehody k útokům na parlamentní demokracii.

Čtyřiasedmdesátiletý Juan Carlos, který si v noci na pátek zlomil krček v koupelně, byl ihned přepraven soukromým letadlem zpátky do vlasti. V madridské nemocnici pak podstoupil v sobotu operaci. Fraktura souvisí s osteoartrózou, kterou král trpí. Lékaři kyčel rekonstruovali a vložili do něj protetickou náhradu.

Král se nyní musí podrobit rekonvalescenci trvající zhruba měsíc a půl. Jde už o čtvrtou operaci, které se musel v posledních dvou letech podrobit. V roce 2010 podstoupil operaci plic a o rok později operaci kolene a Achillovy šlachy.

Juan Carlos nastoupil na trůn a stal se hlavou státu krátce po smrti diktátora Franciska Franka v roce 1975. Dohlížel na křehký přechod k demokracii a získal si u Španělů značnou úctu.


Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše