Speciální jihoafrická jednotka chce kvůli Krejčířovi spolupracovat s českou policií

Pretorie - Jihoafrická speciální policejní jednotka The Hawks chce kvůli Krejčířovi spolupracovat s českou policií. Podle detektivů totiž některé jihoafrické kauzy mohou souviset i s Krejčířovými aktivitami v Česku. O jednom z případů českého podnikatele Radovana Krejčíře bude zítra v jeho nepřítomnosti rozhodovat Vrchní soud v Praze. V pondělí by se pak v Jihoafrické republice měl zúčastnit procesu, který řeší jeho účast na přepadení a vydírání majitele obchodu s elektronikou.

Speciální policejní jednotka The Hawkes (Jestřábi) má na starosti boj s organizovaným zločinem. Její detektivové vyšetřují také politiky kvůli korupci. Už dva roky se zajímají i o Radovana Krejčíře. Detektivové z The Hawkes už Krejčíře dvakrát zatkli, ale on se vždy znovu dostal na svobodu. 

Jenže Krejčíř teď jde do protiútoku - na policisty podal trestní oznámení kvůli šikaně. „Nezákonně vás zamknou a pak vás drží ve vazbě. Pak vezmou kauci a musíte se celý rok hlásit každý pátek na policii pro nic za nic,“ říká Krejčíř. 

The Hawks vyšetřují Radovana Krejčíře také kvůli účasti na sedmi vraždách a to převážně lidí z podsvětí. Policisté tvrdí, že čekají zejména na klíčové svědectví jednoho z nájemných vrahů, který byl zatčený na Kypru. Chtějí ale také odhalit Krejčířovy finanční zdroje a zmapovat jeho kontakty v Česku. „Rádi bychom spolupracovali jak s českou policií, tak i s českou vládou, aby přestal dělat problémy jak tady, tak i v Česku,“ prohlásil Macintosh Polela z jednotky The Hawkes. 

Česká policie je na spolupráci připravená. Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká potvrdila: „Se zahraničními kolegy spolupracujeme standardně a jsme připraveni na jakoukoli spolupráci a požadavky ze zahraničí i provádění různých úkonů podle jejich požadavků.“   

Detektivové speciální policejní jednotky The Hawks odhadují, že potrvá několika měsíců, než se rozhodne, zda Krejčíře obviní z některých dalších trestných činů. V současné době ale narážejí na zásadní problémy, nemají lidi, kteří by byli ochotni proti Radovanu Krejčířovi svědčit.

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka