Slovinec obletěl svět v ultralehkém letadle - bez kopilota

Lublaň - Slovinský pilot Matevž Lenarčič dnes dokončil let kolem světa v úsporném ultralehkém letadle. Tvrdí, že byl vůbec prvním, kdo v ultralightu bez kopilota obletěl svět. Jeho trasa měřila téměř 100 tisíc kilometrů.

Lenarčič, který je biolog a ochránce životního prostředí, se na cestu vydal osmého ledna. Odstartoval ze Slovinska a zamířil do Afriky, odtud pak do Severní a Jižní Ameriky, poté přeletěl do Austrálie a Asie a let završil opět ve Slovinsku. V ultralehkém letadle přeletěl také Mount Everest, nejvyšší horu světa. „Svět není tak veliký a nezničitelný, jak se zdá. Vyplatí se spatřit ho v celé jeho různorodosti,“ řekl.

Jeho upravený stroj Virus-SW914, který je slovinské výroby, dokáže na 348 litrů paliva uletět 4 000 kilometrů. Maximální rychlost činí 270 kilometrů v hodině. Podle serveru pipistrel.si je Lenarčičův ultralight v této kategorii výjimečný rekordně nízkou spotřebou v poměru k doletu a cestovní rychlosti.

Utralehké letadlo firmy Pipistrel
Zdroj: ČT24

Slovinskému biologovi nešlo jen o rekordní let. Chtěl také upozornit na ekologické problémy. Jeho letadlo je vybavené speciálním zařízením na měření hodnot takzvaného „černého uhlíku“, látky, která vzniká nedokonalým spalováním fosilních paliv nebo biomasy.