Zemědělský projekt v Larise má pomoci těm nejslabším

Larisa (Řecko) - Úrodná půda řecké zemědělské metropole Larisy má v rámci nového projektu pomoci z nouze těm, na něž krize dopadla nejhůř, tedy nezaměstnaným a důchodcům. Město nabízí chudým občanům malé pozemky, aby si spižírnu naplnili svými vlastními výpěstky. Projekt dává v nelehké době lidem mimo jiné pocit, že mají svůj osud alespoň trochu ve svých rukou.

Larisa má přitom zvláštní primát. Na hlavu je tu registrováno nejvíc luxusních vozů Porsche Cayenne na světě. I tady se ale časy změnily v době, kdy je více než milion Řeků bez práce, nezaměstnaný je jeden z pěti, z mladých každý druhý a po roce už nemají nárok na podporu.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Radnice poskytla svá pole na dva roky třem stovkám zájemců. Zdarma mají půdu, zavlažování a rady experta. Lidé tak naplní své žaludky a desetinu výpěstků odvedou do městského obchodu pro chudé. Projekt už chce zkopírovat asi dvacítka dalších obcí. „Řecko je stát zemědělců. Když budou prosperovat, za rok na tom budeme líp,“ říká starosta Larisy Konstantinus Tzanakoulis.

Vysoká nezaměstnanost nutí zejména mladé Řeky k odchodu ze země. Práci odcházejí hledat do hospodářsky silných zemí Evropské unie, jako je například Německo nebo Rakousko, i mimo ni. Oblíbeným cílem mladých Řeků se tak stává například Turecko.