Další tři agenti opouští kvůli prostitutkám tajnou službu USA

Washington - Tajná služba Spojených států v pátek večer potvrdila, že kvůli kolumbijské aféře s prostitutkami z ní odcházejí další tři agenti z ochranky amerického prezidenta Baracka Obamy. Vyšetřovatelé služby navíc zjistili, že do skandálu byl zapojen další její zaměstnanec. Celkový počet aktérů incidentu, který pobouřil americkou veřejnost, se tak zvýšil na dvanáct.

Vládní tajnou službu (United States Secret Service) tak zatím kvůli skandálu opustilo již šest zaměstnanců po středečním odchodu prvních tří. Ředitel agentury Mark Sullivan večer přišel do Bílého domu, aby osobně referoval Obamovi o vývoji vyšetřování.

Služba uvedla, že dva agenti podali výpověď a jeden byl propuštěn. Nově zjištěný podezřelý dostal nucenou dovolenou a čeká na výsledky vyšetřování. Jeden z vyšetřovaných byl zbaven podezření ze „závažného pochybení“ a bude s ním vedeno jen disciplinární řízení.

Skupina agentů tajné služby v noci z 11. na 12. dubna, pár dní před Obamovým příletem do Kolumbie na víkendový Americký summit, pořádala pitku a vzala si na hotel v Cartageně nejméně dvacet místních prostitutek. Skandál vyšel najevo, když ráno v hotelové hale propukl spor mezi jednou z prostitutek a jedním agentem o placení. Kolumbijka listu The New York Times řekla, že agent se s ní dohodl na 800 dolarech (15 tisíc Kč) za noc, ráno jí však chtěl dát jen 30 dolarů. Po hádce nakonec dostala 225 dolarů.

Aféra vyvolala v USA pobouření a někteří zákonodárci začali klást otázky, zda incident nebyl systémovým selháním celé tajné služby a zda mohl znamenat prezidentovo ohrožení. Republikáni označili skandál za další příznak dezorganizace Obamovy vlády. Sám Obama je zatím ve svých vyjádřeních zdrženlivý a nechce vynášet jednoznačné soudy před koncem vyšetřování. Uvedl ale, že pokud by se obvinění potvrdilo, byl by „velmi rozzlobený“.

Tajná služba případ vyšetřuje a po zjištění, že do aféry byli zapleteni také američtí vojáci, zahájil vyšetřování i Pentagon. Ten zatím vyšetřuje 11 lidí z vojenského personálu, podle jeho mluvčího se ale tito vojáci na Obamově ochraně přímo nepodíleli. Právník tajné služby prohlásil, že Obamova bezpečnost nebyla incidentem nijak ohrožena, a kritizoval úniky informací z vyšetřování do médií.