V Austrálii objevili fragmenty egyptské Knihy mrtvých

Sydney (Austrálie) - Části egyptské starověké Knihy mrtvých objevili vědci v muzeu v australském státě Queensland. Informoval o tom deník Daily Mail. Po fragmentech svitku, který údajně obsahuje zaklínadla důležitá pro posmrtný život, pátrali sto let.

Svitky objevil renomovaný britský egyptolog John Taylor. Jak uvedl, fragmenty objevil náhodou díky kousku papyru s hieroglyfy určenému pro výstavu v Queenslandském muzeu v Brisbane, s jejíž přípravou přijel pomoci. 

Svitky byly součástí soukromého daru z roku 1913. Vystaveny nikdy nebyly, teď ale měly doprovodit připravovanou výstavu o mumiích. Taylor na jednom z fragmentů náhodou rozpoznal jméno Amenhotepa, významného starověkého kněze a stavitele z 15. století před naším letopočtem. Celkem objevil sto fragmentů. „Není to papyrus jen tak nějakého Egypťana, ale jednoho z nejvýznamnějších činitelů Egypta v době jeho velké prosperity,“ řekl egyptolog, který jinak působí v Britském muzeu. 

Kniha mrtvýchKniha mrtvých je rukopis obsahující zaříkadla, která měla podle víry starověkých Egypťanů doprovodit zesnulého na cestě do záhrobí. Fragmenty nyní odborníci fotografují, aby zjistili, kde se přesně v knize nacházely. Taylor délku svitku odhaduje na více než 20 metrů.