Vědci poprvé viděli vzácnou bílou kosatku

Moskva - U břehů Kamčatky byla spatřena vzácná bílá kosatka. Jde o první zaznamenaný výskyt dospělého albína tohoto druhu. Kytovec pojmenovaný Iceberg neboli ledovec je 16 let starý. Zvíře plulo ve 12členném stádu. Vědci už v minulosti spatřili několik albínských mláďat kosatek. Ta ale obvykle mívají slabý imunitní systém a brzy umírají. 

Vědci zřejmě poprvé spatřili ve volné přírodě dospělou bílou kosatku. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Bílí kytovci různých druhů se v přírodě čas od času vyskytují. Jenže většinou jen mláďata. 

Teď poprvé vědci spatřili dospělého jedince. „V Rusku jsme viděli další dvě bílé kosatky, ale ty byly mladé, zatímco toto je poprvé, kdy jsme viděli dospělého jedince,“ říká biolog a ochránce přírody Erich Hoyt. Vzácnou kosatku pojmenovala skupina vědců Iceberg (ledovec). Zvíře je asi 16 let staré a žije normálně v hejnu s ostatními kosatkami.

Příčinu neobvyklého zbarvení bílých jedinců vědci neznají. V kanadském akváriu v roce 1972 zemřela bílá kosatka Chima, ta ale trpěla vzácnou genetickou poruchou, která způsobuje částečný albinismus a různé zdravotní potíže.