Borat do Kazachstánu paradoxně přilákal turisty

Almaty - Kazachstán nakonec navzdory počáteční kritice, protestům a pohrůžkám vděčí satirickému filmu Borat britského komika Sachi Barona Cohena za rozvoj turistiky. „Poté, co se tento film objevil, se zvýšil desetkrát počet víz, které Kazachstán vydal. Jsem vděčný Boratovi, že přilákal do Kazachstánu turisty,“ přiznal podle místního tisku ministr zahraničí Jeržan Kazychanov.

Snímek z roku 2006 nazvaný Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků a zvráceností, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musí nosit modré klobouky. Film po svém uvedení vyvolal velké pobouření u kazašských úřadů, které ihned jeho promítání v Kazachstánu zakázaly. Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev ale po prvotní vlně rozhořčení usoudil, že bude lepší se filmu zasmát, protože tato parodická komedie může přinejmenším podnítit zájem o jeho zemi.

Koncem března se Kazachstán v souvislosti s Cohenovým filmem opět rozčílil, a to když na mezinárodní střelecké soutěži v Kuvajtu zazněla po vítězství kazašské střelkyně místo skutečné hymny „hymna“ pocházející z filmu Borat. Ta mimo jiné opěvuje „šlechetné kazašské prostitutky“. Organizátoři soutěže se později přiznali, že údajnou hymnu Kazachstánu získali z internetu a Kuvajt se za incident oficiálně omluvil. Kazašské úřady potom oznámily, že z internetu musejí být vymazány všechny falešné kazašské hymny, a začaly pracovat na nových, přísnějších regulích pro používání státní hymny.

/*json*/{"map":{"lat":49.951219908662,"lng":66.796875,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/