Rio se opět potýká s epidemií dengue - možná tou nejhorší

Rio de Janeiro - Mimořádně silná epidemie horečky dengue trápí brazilské Rio de Janeiro. Od začátku roku tu zaznamenali přes 60 000 případů nákazy nemoci, kterou zde přenáší komár tropický (Aedes aegypti). Epidemie si zatím vyžádala 12 mrtvých. Dengue sice patří mezi každoroční hrozby tropické Brazílie, případy úmrtí ale běžné nebývají. Ministr zdravotnictví v únoru prohlásil, že Riu letos hrozí „nejhorší epidemie dengue v jeho dějinách“.

Virus vyvolává vysokou horečku, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a skončit úmrtím. V Riu přitom převládá virus typu 4, který byl do současnosti nejméně rozšířenou variantou.

Stát Rio de Janeiro letos zaznamenal 64 423 případů onemocnění. Jen za minulý týden přibylo 517 nakažených. Loni úřady registrovaly 168 242 případů nákazy, z nichž 140 skončilo smrtí. Na nemoc není žádný lék ani očkování, pomoci může jen klid a zvýšený příjem tekutin. Francouzští vědci nicméně loni ve vývoji vakcíny proti dengue nahlásili pokrok: mohla by být k dispozici kolem roku 2015.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) horečkou dengue onemocní až 100 milionů lidí ročně. Nemoc může šířit i komár tygrovaný. Tento typ komára, který žije i v netropických oblastech a kromě dengue roznáší i jiné nemoci, může mít podle vědců vlivem oteplování příznivější podmínky pro to, aby se rozšířil do severnějších částí Evropy.