Manželé Kate a William - bezchybný pár, který veřejnost zbožňuje

Londýn - Od pompézní svatby Williama a Kate uplynul už celý jeden rok. Jejich manželství alespoň navenek vypadá šťastně. Manželé během uplynulých dvanácti měsíců navštěvovali řadu akcí společně, píše server Msnbc.com. Cestovali do zahraničí, navštěvovali charitativní galavečery, a dokonce si pořídili i vlastního psa. Vévoda a vévodkyně z Cambridge si podmanili celý svět svým vzhledem, šarmem a elegancí. Kate zatím veřejnost zbožňuje. Jediná kritika, kterou si ale neodpustí, se týká jejích málo častých projevů a toho, že ještě stále nečeká potomka.

První rok manželství pro Williama a Kate nemohl začít lépe. Svatbu sledovaly miliony diváků po celém světě. Mnozí gratulanti dokonce uronili slzy, když poprvé spatřili zářící pár ve Westminsterském opatství. Když William políbil svou nevěstu na balkoně Buckinghamského paláce, Brity, ale i celý svět zasáhla vlna emocí. 

Po roce, který uplynul od tohoto památného dne, neudělal královský pár žádnou větší chybu. Vévodkyně Catherine se stala módní ikonou a britská média jen mírně zvedají obočí nad tím, že příliš nepromlouvá na veřejnosti a zřejmě nečeká potomka, což přičítají její značné štíhlosti.

Proslovy Kate by se daly spočítat na prstech jedné ruky

Kate pronesla svůj vůbec první veřejný projev u příležitosti otevření dětského hospice v Ipswichi. Řeč trvala jen krátce, v Británii ale byla s napětím očekávána. Zpravodajská televize BBC ji dokonce vysílala v přímém přenosu. Předtím vévodkyně z Cambridge veřejně vystoupila jen v roce 2010 v televizním rozhovoru, který dala po zasnoubení s princem Williamem.

Kromě šesti týdnů, které William sloužil na Falklandských ostrovech, jsou královští manželé stále spolu a Kate se neobjevuje na veřejnosti bez Williama. Loni v létě absolvovali cestu do Kanady, letos na jaře si vyrazili zalyžovat do Švýcarska a nyní chtějí „pracovat“ na miminku. Bratr Williama, princ Harry, prozradil, že plánují zúčastnit se příští rok londýnského maratonu.

Co si Kate oblékne, je navíc okamžitě vyprodané. Ženy se vítězoslavně fotí v šatech, které na ní zahlédly, když si je ještě stihly pořídit. 

Manželé nyní žijí v Kensingtonském paláci

Po svatbě bydleli Kate a William, druhý v řadě následníků na britském trůnu, na waleském ostrově Anglesey, kde William sloužil jako pilot Královského letectva RAF. Nedávno se přestěhovali do londýnského Kensingtonského paláce, někdejšího sídla Williamovy matky.

Arcibiskup z Canterbury během královské svatby
Zdroj: ISIFA

Památný obřad jejich sňatku se před rokem odehrál v tisícileté westminsterské katedrále svatého Petra a sledovaly ho stovky svatebních hostů z celého světa a stamiliony lidí u obrazovek. Devětadvacetiletá nevěsta a o půl roku mladší ženich si vyměnili prsteny devět let poté, co se seznámili na univerzitě St. Andrews ve Skotsku.

Novomanžele, kteří obdrželi titul vévoda a vévodkyně z Cambridge, oddal arcibiskup z Canterbury. Kate měla šaty s dlouhou vlečkou od britské návrhářky Sarah Burtonové ze salonu zesnulého Alexandra McQueena. Princ William měl na sobě slavnostní uniformu irských gard složenou z červeného saka a černých kalhot a doplněnou modrou šerpou.

Mezi svatebními hosty bylo padesát hlav států, seznam pozvaných zdobila jména královských celebrit, politiků a válečných veteránů, ale i spolužáků novomanželského páru a Williamových kamarádů ze služby v armádě. V gotické katedrále se shromáždila královská rodina. Pětaosmdesátiletá královna zvolila žlutý klobouk s ozdobou z hedvábných růží a plášť stejné barvy.

Tradičnímu slibu poslušnosti se Kate vyhnula

Vlastní obřad zahájil chorál Guide Me, O Thou Great Redeemer (Veď mě, spasiteli) skladatele Johna Hughese, který se hrál i při pohřbu Williamovy matky, princezny Diany v roce 1997 rovněž ve Westminsterském opatství. Kate procházela „alejí“ osmi stromů dovezených kvůli svatbě do katedrály. U oltáře slíbila princi lásku, podporu, úctu a péči. Neslíbila mu ale poslušnost, jak to bývalo součástí královských svatebních slibů.

William navlékl Kate svatební prsten z velšského zlata, který mu dala jeho babička - královna po oznámení zásnub. Westminsterské opatství svatebčané opustili za zvuků Imperiálního pochodu anglického skladatele Williama Waltona, který byl hudební kulisou i sňatku Charlese a Diany před třiceti lety. Na líbánky odletěli později na Seychelly.

Kate a William už i jako panenky

Britské obchody s hračkami začaly prodávat panenky prince Williama a jeho manželky Kate. Ve Spojených státech se hračky rychle staly hitem. Americká společnost Mattel speciální limitovanou edici britského královského páru už vyprodala a i na britských ostrovech se obchodníci těší na velký zájem zákazníků.