Nizozemsko je o krok blíž k zákazu prodeje marihuany cizincům

Haag - Soud v Nizozemsku se postavil za chystaný vládní zákaz prodeje marihuany cizincům. Opatření má platit už od 1. května ve třech provinciích na jihu země, od začátku příštího roku pak v celé zemi. Majitelé coffee-shopů, kde se lehké drogy prodávají, chtěli zamezit tomu, aby vstoupilo v platnost. Několik se jich kvůli tomu obrátilo minulý týden na soud. Tvrdili, že je chystané opatření diskriminační. Soud v Haagu dnes jejich žádost zamítl.

Chystaná regule neporušuje „základní principy zákona proti diskriminaci“, uvedl soud. Zdůraznil, že mezinárodní problémy způsobené drogovou turistikou a boj proti obchodu s drogami jsou důležitější než místní nesouhlas. 

Majitelé coffee-shopů sdělili, že se proti verdiktu odvolají. Pokud právní bitvu ve vlasti prohrají, poženou prý tuto věc k Evropskému soudu pro lidská práva. „Chceme opravdu ukázat, že diskriminace nikdy není správná odpověď a vždycky je špatná,“ podotkl Marc Josemans, majitel coffeeshopu Easygoing v Maastrichtu.

Podle chystaného opatření se mají z 670 nizozemských coffee-shopů stát „uzavřené kluby“ s nejvýše 2 000 členy, jimiž mají být pouze plnoletí nizozemští občané. S regulí nesouhlasí Amsterodam, kde cofee-shopy přitahují množství turistů, a jeho starosta Eberhard van der Laan prý chce najít kompromisní řešení.

Drogová turistika bude značně omezena

Stoupenci nařízení doufají, že omezí drogovou turistiku, která ročně do Nizozemska přiláká téměř čtyři miliony cizinců, zejména z Francie, Německa a Belgie. Podle některých studií by ale opatření mohlo vést k nárůstu drobné kriminality a obchodování s drogami v ulicích, kvůli kterým začalo Nizozemsko v 70. letech minulého století tolerantní politiku vůči lehkým drogám uplatňovat. „Abych pravdu řekla, kdyby to bylo výhodné koupit načerno, udělala bych to,“ konstatovala jedna turistka z Itálie.

Nizozemská vláda právě padla a obchodníci s konopím věří, že ta další nová pravidla zruší. Politici ale mají plnou hlavu úspor a nemocné ekonomiky - alespoň coffee-shopy chtějí dostat pod kontrolu. Od roku 1976 je v zemi možné prodávat nebo mít u sebe méně než pět gramů marihuany. Pěstování ve velkém se ale v Nizozemsku stejně jako jinde v Evropě trestá.

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové