Súdán zadržel tři cizince, je mezi nimi i člen mise OSN

Juba - Súdánská armáda zajala v Hegligu na jihu země čtyři cizince. Chartúm je podezřívá z napomáhání armádě jižního Súdánu. Ta to odmítla. O Heglig, který leží nedaleko sporné hranice, obě země nedávno bojovaly. Jihosúdánské jednotky oblast deset dní okupovaly, pak se stáhly. Zadržení, z nichž jeden pracuje pro OSN, tam prý prozkoumávali bojiště.

Zadrženými jsou údajně jeden Brit, jeden Nor a jeden Jihoafričan. Skupinu doprovázel rovněž občan Jižního Súdánu, kterého Súdánci také zadrželi.  Súdán cizince viní, že vstoupili ilegálně na sporné pohraniční území a pomáhali jihosúdánské armádě. Mluvčí súdánské armády upřesnil, že byli zadrženi v pohraniční ropné zóně u Herligu, která je předmětem sporu obou zemí a kterou nedávno získal zpět Súdán po těžkých bojích se silami Jižního Súdánu. Dodal, že muži byli převezeni do Chartúmu, kde budou vyšetřováni.     

Jižní Súdán dnes vyjádřil připravenost odsunout své síly z pohraniční oblasti Abyei, o jejíž svrchovanost se Súdánem také bojuje. Podmiňuje to ale tím, že OSN a Africká unie zajistí bezpečnost tamním jihosúdánským obyvatelům.