Při pokusu o záchranu turisty v Alpách zemřel záchranář

Innsbruck (Rakousko) - Při akci na záchranu slovenského turisty, který už v sobotu uvízl v ledovcové puklině v rakouských Alpách, jeden záchranář zemřel a další dva utrpěli zranění. Vrtulník, kterým záchranáři letěli Slovákovi na pomoc, při přistávacím manévru dosedl příliš tvrdě. Jeden záchranář se poranil těžce a svým zraněním podlehl, další má dvě zlomeniny, třetí se prý zranil jen lehce.

Vrtulník, kterým na pomoc Slovákovi letěli záchranáři, zřejmě nezvládl přistávací manévr. Pilota, který platí za zkušeného, dnes odpoledne vyslechla policie. Pětatřicetiletý slovenský turista se v oblasti Venediger Gruppe ve východním Tyrolsku v sobotu zřítil do hloubky asi 40 metrů a pak ho ještě zasypal stržený sníh.

Horské službě se k němu nepodařilo dostat už v sobotu, do záchranné akce se proto znovu pustila dnes ráno. Není příliš pravděpodobné, že by muž pád přežil, oficiální informace o jeho stavu ale nejsou.

Slovák byl jedním z osmičlenné skupiny, která vystoupala na vrchol štítu Gross Venediger. Při sestupu se alpinisté rozdělili, pět sjelo na lyžích, tři sestupovali pěšky bez uvázání na laně. Krátce po poledni se muž propadl v navátém sněhu a zřítil se do ledovcové trhliny. Ta se zhruba po deseti metrech zužuje natolik, že záchranáři mohou postupovat dál jen s pomocí speciálního vybavení, což je ovšem velmi zdlouhavé.