„Domnívám se, že Masaryka zavraždili, pravděpodobně Stalinovi agenti. Nemohu to dokázat a sotva by mne šokovalo, kdyby jednoho dne vyšly najevo přesvědčivé důkazy o opaku. Sověti ale měli motiv,“ píše bývalá americká ministryně v pamětech.
Odvolává se přitom na zvěsti, podle nichž se Masaryk chystal k odletu z Československa, což by se Moskvě nehodilo. O plánu se prý mohli dozvědět z odposlechů. „Komunisté nemohli uvažovat o tom, že by Jana uvěznili. Stěží ho také mohli zbavit úřadu a nadále úspěšně tvrdit, že je podporuje. Sebevražda svedená na Západ byla ideálním řešením,“ napsala Albrightová. Vraždě podle ní nasvědčují i stopy zápasu v jeho ložnici a koupelně. Poukazuje také na neprofesionální vyšetřování a fakt, že se nenašla poslední vůle.
Že by Jan Masaryk spáchal sebevraždu, se navíc Albrightové nezdá i proto, že jeho otec Tomáš Garrigue Masaryk napsal o sebevraždě spis. Označuje ji přitom za symptom sociální a duševní ztráty, symptom úsudku, že jednotlivcův život nemá smysl, a za symptom negativního verdiktu nad světem. „Copak by potomek natolik si uvědomující názory svého otce těmto názorům v rozhodujícím okamžiku svého života nevěnoval pozornost?“ ptá se bývalá americká ministryně.