Podle Albrightové Jana Masaryka zavraždili

New York – Podle někdejší šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové bývalý československý ministr zahraničí Jan Masaryk nespáchal sebevraždu, ale byl zavražděn. Albrightová to píše ve své nové knize Prague Winter (Pražská zima). Smrt Jana Masaryka je přitom dodnes záhadou. Masaryka našli 10. března 1948 mrtvého na nádvoří Černínského paláce pod okny jeho bytu. Historikům se dodnes nepodařilo objasnit, zda šlo o sebevraždu, nešťastnou náhodu, nebo vraždu.

„Domnívám se, že Masaryka zavraždili, pravděpodobně Stalinovi agenti. Nemohu to dokázat a sotva by mne šokovalo, kdyby jednoho dne vyšly najevo přesvědčivé důkazy o opaku. Sověti ale měli motiv,“ píše bývalá americká ministryně v pamětech. 

Odvolává se přitom na zvěsti, podle nichž se Masaryk chystal k odletu z Československa, což by se Moskvě nehodilo. O plánu se prý mohli dozvědět z odposlechů. „Komunisté nemohli uvažovat o tom, že by Jana uvěznili. Stěží ho také mohli zbavit úřadu a nadále úspěšně tvrdit, že je podporuje. Sebevražda svedená na Západ byla ideálním řešením,“ napsala Albrightová. Vraždě podle ní nasvědčují i stopy zápasu v jeho ložnici a koupelně. Poukazuje také na neprofesionální vyšetřování a fakt, že se nenašla poslední vůle. 

Že by Jan Masaryk spáchal sebevraždu, se navíc Albrightové nezdá i proto, že jeho otec Tomáš Garrigue Masaryk napsal o sebevraždě spis. Označuje ji přitom za symptom sociální a duševní ztráty, symptom úsudku, že jednotlivcův život nemá smysl, a za symptom negativního verdiktu nad světem. „Copak by potomek natolik si uvědomující názory svého otce těmto názorům v rozhodujícím okamžiku svého života nevěnoval pozornost?“ ptá se bývalá americká ministryně.