Za oslavu Kaddáfího a jeho režimu bude v Libyi kriminál

Tripolis - Oslavovat někdejšího vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syny nebo jeho dlouholetý režim bude v Libyi trestné. Upravuje to zákon, o jehož přijetí dnes informovala vládnoucí libyjská Přechodná národní rada (NTC). Upustila zároveň od opatření, které zakazovalo vznik náboženských politických stran. Zákon také ukládá trest vězení za šíření pomluv nebo informací, které by mohly narušit vojenskou činnost, za šíření teroru mezi lidmi nebo za oslabování jejich morálky.

„Oslavovat Muammara Kaddáfího, jeho režim, jeho myšlenky nebo jeho syny… nebo jakýmkoli způsobem propagovat tento režim a jeho představitele“ bude podle nového právního předpisu trestáno vězením. Pokud informace nebo propaganda takového typu jakkoli poškodí stát, bude trestem odnětí svobody na doživotí.

Naopak náboženské politické strany zřejmě budou moci kandidovat ve slibovaných volbách. NTC, která Libyi vládne od srpnového svržení Kaddáfího režimu, totiž z jiného zákona o politických stranách vypustila spornou část, která zakazovala zakládání stran a uskupení opírajících se o náboženství nebo o kmenové či etnické vazby. Dřívější oznámení o zákazu mělo údajně jen otestovat reakce.