Taylor možná stráví zbytek života za mřížemi

Amsterodam - Liberijský exprezident Charles Taylor by mohl dostat až osmdesát let žaláře. Právě takový trest mu totiž navrhli žalobci mezinárodního soudu v nizozemském Haagu. Taylor byl minulý čtvrtek tímto soudem shledán vinným v souvislosti s válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti v sousední Sieře Leone. Pro 64letého exprezidenta by takový trest fakticky znamenal doživotí. V Sieře Leone bylo během občanské války (1991-2002) zabito asi 120 tisíc lidí.

Podle zvláštního tribunálu pro Sierru Leone je Taylor odpovědný za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti, kterých se dopustili sierraleonští povstalci během občanské války v jejich zemi. Taylor, který obvinění popíral, rebelům dodával zbraně výměnou za diamanty.

Žalobkyně zvláštního soudu Brenda Hollisová ve dnes předloženém návrhu uvedla, že 80letý trest vězení by „odrážel zásadní roli, kterou Taylor hrál ve zločinech takového rozsahu a závažnosti“.

Verdikt o výši trestu má být vynesen 30. května. Žalující i obhajující strana se k jeho možné výši budou moci vyjádřit 16. května. Soud k jejich stanoviskům může přihlédnout, ale také nemusí.