Hitler trpěl mesiášským komplexem

Londýn - Nacistický vůdce Adolf Hitler trpěl mesiášským komplexem. Vyplývá to z nově zveřejněného profilu sepsaného v roce 1942 pro britskou zpravodajskou službu. Uvádí, že u Hitlera s postupujícími válečnými neúspěchy rostla nenávist k Židům. Dokument je na univerzitě v Cambridgi.

Zpráva z roku 1942 od britského akademika Jospeha MacCurdyho z Cambridge tvrdí, že Hitlerova nenávist k Židům se stupňovala. V dokumentu se píše, že Hitler se čím dál víc soustředil na likvidaci Židů s tím, jak se stupňovala válka a boj proti Německu. Nacistický vůdce se prý považoval za boha.

Analýza vychází z rozboru diktátorova rozhlasového projevu z 26. dubna 1942. Naznačuje se v ní například to, že Hitler se chystá vzdorovat počínajícím neúspěchům na frontě tak, že se soustředí na vnitřního nepřítele. „Vzhledem k tomu, co víme dnes - tedy že se tehdy rozbíhalo 'konečné řešení' -, je to velmi bolestné čtení,“ komentoval svůj objev Anthony v britských médiích.

Dokument doslova říká, že „Hitler je chycený v síti náboženských přeludů“. Židy považoval za ztělesnění všeho zla. Sám sebe pak za vtělení dobra a vůdce vyvolených bojovníků. „Považuje se za boha, jehož obětí může být dosaženo vítězství nad zlem,“ píše MacCurdy. Ten vypracoval zprávu na žádost sociologa Marka Abramse, který pracoval v propagandistickém analytickém oddělení.