Kolumbie - od vysokých And až k pobřeží Karibiku

Bogota – Ačkoliv leží Kolumbie v blízkosti rovníku, její klima nabízí mnohem pestřejší paletu podnebných oblastí, než by se na první pohled zdálo. Důvodem jsou Andy, které značně ovlivňují projevy počasí a můžou za to, že kromě horkého tropického klimatu tu vysoko v horách lidé najdou i oblasti trvale pokryté sněhem. I když vysoké vrcholky hor nabízejí úchvatnou přírodu a příjemnou v jinak horkém létě, přímořské oblasti a panenské pláže Karibiku zůstávají nejoblíbenější destinací většiny návštěvníků.

Pokud do Kolumbie vyrazíte z Evropy, s velkou pravděpodobností své putování po této jihoamerické zemi zahájíte v hlavním městě Bogota. To díky své vysoké nadmořské výšce nabízí mírné podnebí s vyrovnanými teplotami během roku. Zájemci o historii si jistě nenechají ujít starou čtvrť La Candelaria se spoustou barevných domů a příjemnou atmosférou či impozantní budovy z koloniálních dob. Nad městem ve výšce 3 131 metrů nad mořem tyčí slavný Monserrate Sanctuary, poutní místo, odkud je Bogota vidět jako na dlani.

Paramo - andská oblast jedinečného ekosystému

Bogota, podobně jako ostatní andské oblasti, nabízí během roku dvě období dešťů a dvě období sucha. Zájemci o chladnější oblasti mohou v Kolumbii vyrazit do horských oblastí And. Vzhledem k tomu, že vrchol Pico Cristobal Colón dosahuje výšky 5 775 metrů, panuje tady mrazivé počasí a často sněží. Ve výškách mezi 3 až 4 km se nachází oblast Paramo, horské tundry s jedinečným ekosystémem.

Většina turistů ale zamíří spíš do nižších oblastí země. Jedna z možností je vydat se na sever na pobřeží Karibského moře. Tam najdou řadu nádherných pláží, které jsou pro Karibik typické a kde se teplota vody pohybuje nad hranicí 25°C.

Karibská pláž v Kolumbii
Karibská pláž v Kolumbii

Sever země patří k nejsušším oblastem Kolumbie, kde turisté mohou narazit na savanu nebo dokonce polopoušť. Na rozdíl od Bogoty tu panují jen dvě sezony - období dešťů a sucha, z nichž každá trvá zhruba půl roku. Nížiny severu Kolumbie jsou pořádně horké a návštěvníci se musí připravit na nepříjemný pocit dusna, který tu díky vysoké relativní vlhkosti panuje.

Stejný pocit pak lidé zažijí v oblastech tropických pralesů při pobřeží Tichého oceánu i v Amazonii na východě a jihovýchodě. Tam se člověk setká nejen s vysokými tropickými teplotami, ale i častými a vydatnými dešti. Srážky jsou ale během roku celkem vyrovnané a poskytují dostatek vláhy zdejší bujné vegetaci.

Video Na cestách
video

Na cestách