Řekové ztrestali proevropskou politiku, vládní strany potkal debakl

Atény - Těžké ztráty zaznamenaly řecké proevropské strany v dnešních parlamentních volbách. Nicméně si podle všeho udržely prvenství s třetinou odevzdaných hlasů a podle nynějších prognóz by to mohlo stačit na těsnou nadpoloviční většinu v parlamentu. Vůdci dosavadní vládní koalice už naznačili, že hodlají podpořit vznik nové koaliční vlády „národní spásy“, jejímž úkolem bude udržet zemi v eurozóně. Proti nim stojí v čele s radikálnější levicí směsice opozičních stran, které spojuje tvrdý odpor proti dosavadní politice úspor požadované zeměmi eurozóny. Vyplývá to z prvních výsledků hlasování. Sečteny byly hlasy ve zhruba 13 procentech volebních okrsků. Podle očekávání posílila radikální uskupení na pravém i levém politickém spektru v čele s nacionalisty ze Zlatého úsvitu.

Pravicová Nová demokracie (ND) obdržela podle dosavadních výsledků 21,6 procenta hlasů. O druhé místo bojují její socialističtí partneři (PASOK) v nynější vládní koalici s opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA) - obě uskupení mají zhruba po 15 procentech hlasů. Podle nynější propočtů by v 300členném parlamentu měla mít ND po připočtení 50 mandátů za vítězství 109 křesel, PASOK 42 a SYRIZA 50. Dosavadní vládní tandem (ND a PASOK) by tak byl s to vytvořit křehkou vládní většinu.

Do řeckého parlamentu by se mohlo dostat kolem deseti politických stran, z nichž kromě ND a PASOK jsou všechny proti pokračujícím úsporným opatřením vynuceným mezinárodními věřiteli výměnou za finanční pomoc, která má zemi zachránit před bankrotem. Zejména krajně pravicový Zlatý úsvit, který se projevil xenofobní a nacionalistickou rétorikou, obdržel skoro sedm procent hlasů a strana bude v parlamentu zastoupena dvěma desítkami poslanců. Předvolební průzkumy však řeckým neonacistům dávaly naději na pět procent.

Video Vstup Hany Scharffové
video

Vstup Hany Scharffové

Kdo nepovstal před šéfem krajní pravice, byl vyhozen

Zlatý úsvit jásá nad vstupem do parlamentu. Při bouřlivých oslavách svého nebývalého úspěchu předseda strany Nikos Michaloliakos prohlásil slavnou větu Julia Ceasara: „Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem)“. Zároveň neskrýval své zadostiučinění nad tím, že jeho strana, která v zemi zmítané hlubokou ekonomickou a sociální krizí zabodovala protipřistěhovaleckou a protievropskou rétorikou, zanechala za sebou řadu jiných uskupení, která její extremismus kritizovala.

„Nastala hodina strachu pro zrádce vlasti,“ zahřímal na svolané tiskové konferenci, z níž nechal podle serveru deníku To Vima vyhodit některé novináře, kteří při jeho příchodu nepovstali. „Tohle je teprve začátek,“ řekl nevraživě směrem k zahraničním dopisovatelům, které jeho hnutí obviňuje z šíření lží o jeho ideologii.

Volby jako pomsta za zhoršenou životní úroveň

Předseda PASOK Evangelos Venizelos prohlásil, že jeho strana zaplatila tvrdou cenu za to, že bojovala proti krizi. Vyzval k vytvoření široké koalice za účasti co nejvíce stran, která by převzala odpovědnost za další směřování Řecka. Vyslovil se přitom pro to, aby země pokračovala v krocích, které by ji zachovaly v eurozóně.

Voliči zřejmě opravdu potrestali koaliční tandem za pokračování tvrdých úsporných opatřeních. Ta byla vynucena především mezinárodními věřiteli výměnou za finanční pomoc, která má zemi zachránit před státním bankrotem. V zemi je nyní nezaměstnaná pětina práceschopného obyvatelstva a drtivé většině prudce klesla životní úroveň.

Doposud se socialisté s konzervativci v posledních čtyřech desetiletích u moci střídali a v drtivé většině voleb s přehledem získávali nadpoloviční většinu hlasů. V posledním hlasování v roce 2009 získal PASOK 44 procent hlasů a ND 33,5 procenta. Dohromady tak měly přes 77 procent, zatímco letos jim odhady nedávaly více než 37 procent.

Vůdci ND a PASOK chtějí udržet zemi v eurozóně

Vůdce ND Antonis Samaras připustil, že řečtí voliči projevili naplno zklamání z dosavadních tvrdých úsporných opatření vynucených eurozónou. Prohlásil také, že bude usilovat o zmírnění dosavadních podmínek pomoci. V eurozóně chce každopádně Řecko udržet. Také předseda PASOK Evangelos Venizelos se vyslovil pro to, aby země pokračovala v krocích, které by ji zachovaly v eurozóně.

Šéf SYRIZA Alexis Tsipras prohlásil, že jeho úkolem bude nyní sjednotit stanoviska celé řecké levice, aby se snažila svou větší vahou usilovat o zastavení politiky ústupků a škrtů. Řekl, že evropské národy se nemohou podřizovat „barbarským a ponižujícím“ memorandům (podmínek zmírnění dluhové zátěže výměnou za reformy a výdajové úspory). Výsledky voleb označil za „mírumilovnou revoluci“.