Po Inveniu posílá Fischera a Švejnara do boje o Hrad i Median

Praha - V přímé volbě prezidenta by nyní měli největší šanci postoupit do druhého kola boje o Pražský hrad bývalý premiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Fischera by podpořila třetina voličů, Švejnara 17,5 procenta. Za nimi by skončil někdejší předseda vlády Miloš Zeman s 11 procenty hlasů. Vyplývá to z dubnové průzkumu agentury Median, stejné výsledky minulý týden přinesla také agentura Factum Invenio.

Fischer a Švejnar se tak nadále drží na špičce žebříčku kandidátů a mají také zhruba stejnou podporu jako minulý měsíc. Preference se nemění ani někdejšímu premiérovi a současnému čestnému předsedovi Strany práv občanů - Zemanovců Miloši Zemanovi. Za ním stále stojí zhruba desetina voličů.

„Jan Fischer a Jan Švejnar jsou jediní kandidáti, které mezi nejpřijatelnějšími jmenují voliči většiny politických stran,“ uvedli autoři. Podle nich je přijatelnost důležitá pro druhé kolo prezidentské volby. V něm by oba nestraníci měli nyní podle Medianu srovnatelné šance.

Podle průzkumu Medianu by šlo k volbám 71 procent voličů. Hlavu státu by určitě volit nešel skoro každý sedmý Čech či Češka.

Voliči ČSSD preferují Zemana před Dienstbierem

Na čtvrtou příčku voličských preferencí se vrátil ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg. Hlas by mu dalo šest procent lidí. Pětiprocentní podpora připadla bývalému moravskoslezskému hejtmanovi Evženu Tošenovskému (ODS). Stejně je na tom podnikatel Tomio Okamura. Za nimi skončil místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier se 4,5 procenta hlasů. Proti minulému měsíci, kdy měl podporu 7,5 procenta voličů, se propadl ze čtvrté příčky. Přemysla Sobotku z ODS by volila 3,5 procenta lidí. Před ním by byla se čtyřmi procenty hlasů ještě Jana Bobošíková. Statistická odchylka může být u nejsilnějších kandidátů až 3,5 procenta, u nejslabších pak 1,5 procenta, upřesnil Median.

Z kandidátů ODS je přijatelnější Tošenovský. Jako třetího nejpřijatelnějšího ho zmínilo 13,5 procenta voličů. Podle Medianu to je možné přičítat „jeho menšímu propojení s neoblíbenou Nečasovou vládou a domácí politickou scénou“. Voliči ČSSD nejčastěji mezi nejpřijatelnějšími kandidáty uváděli Jana Švejnara. Dienstbiera by u nich těsně porazil Miloš Zeman.