Ráno zaslal Tsipras dopis v tomto znění šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi a řediteli Evropské centrální banky (ECB) Mariovi Draghimu. Už v předchozích dnech Tsipras řekl, že jeho strana je jednoznačně proti pokračování dosavadní politiky plnění „barbarských a ponižujících“ podmínek.
Alexis Tsipras:
„Veřejný verdikt jasně dělá z memoranda o vládních škrtech neplatnou záležitost. A stejně tak lidi, kteří se na nich podíleli, což jsou (šéf PASOKu) Evangelos Venizelos, (šéf ND) Antonis Samaras a Mezinárodní měnový fond. Levicová vláda je jasnou první volbou. Teď nastane konec dohod o škrtech, které z nás dělají akorát nevolníky.“
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz prohlásil, že dohody s EU se musí respektovat a nelze si představit, že by je unie mohla či měla sjednávat znovu. V řeckém parlamentu ale navíc zřejmě není dostatečná podpora pro vládu stran odmítajících úsporná opatření vyžadovaná EU a MMF. „Je to daný fakt, že neexistuje dostatečná většina k vytvoření fronty proti pomoci od EU a MMF,“ prohlásil po setkání s Tsiprasem Panos Kammenos, jehož malá pravicová strana Nezávislí Řekové skončila čtvrtá v nedělních parlamentních volbách.
Vůdce vítězných konzervativců z Nové demokracie Antonis Samaras, který v pondělí neuspěl při pokusu o sestavení nové koaliční vlády, dnes vyzval k seskupení sil pravého středu s cílem zachránit členství země v eurozóně. Podle médií se tak již začal i on připravovat na předčasné volby, v nichž chce zastavit posilování radikální levice a obecně extremistických sil v Řecku.
Šéf SYRIZA se od úterý pokoušel dát dohromady vládní většinu mezi potenciálními koaličními partnery. Dnes Tsipras jednal především s vůdci proevropských stran ND a PASOK, které ve volbách utrpěly značné ztráty a přišly o nadpoloviční většinu v parlamentu. Ani s jednou stranou se ale nedohodl.
Šéf PASOK a exministr financí Venizelos prohlásil, že jednání o vytvoření koaliční vlády zatím nevedla k úspěchu, a chce se o sestavení vlády pokusit sám. Pověřen by tím mohl být ve čtvrtek. Jeho strana ve volbách skončila třetí. Předpokládá se ale, že se sestavit vládu nepodaří a že země půjde k dalším předčasným parlamentním volbám v červnu. „V dané fázi nejsme schopni dospět k dohodě, ale musíme v úsilí pokračovat,“ prohlásil Venizelos.

Telefonát Soni Dorňákové Stamu
Telefonát Soni Dorňákové Stamu
Z 09.05.12 23:00
SYRIZA odmítá úspory i škrty
Euro kvůli Řecku a španělským bankám klesá vůči dolaru i jenu
Strach investorů z řecké politické situace trvá. Řecké akcie se propadly nejníž za posledních dvacet let. Euro vůči dolaru spadlo na téměř půlroční minimum a ztrácí již osmým obchodním dnem za sebou. Důvodem jsou obavy o další politický vývoj v Řecku a stabilitu španělských bank. Euro vůči dolaru oslabilo o půl procenta na 1,2934 USD, když během dne kleslo až na 1,2910 USD, nejníže od konce ledna.
Trhy se také obávají dalšího politického vývoje v Řecku. Vytvoření nové vlády po víkendových parlamentních volbách se zdá nereálné a podle komentátorů by současná situace mohla vést k odchodu země z eurozóny. Hlavní politické strany, které podporovaly úspory a reformy výměnou za zahraniční pomoc, nezískaly ve volbách potřebnou většinu, což vyvolalo obavy, zda bude země schopná odvrátit bankrot.