V Německu zatkli šéfa ochranářské organizace Sea Shepherd

Berlín - Německá policie zatkla Paula Watsona, zakladatele ekologické organizace Sea Shepherd, která bojuje proti lovu velryb. O jeho vydání požádala Kostarika kvůli střetům ochranářů s rybáři v roce 2002. Podle tamních úřadů tehdy při akci proti lovu žraloků narušila organizace lodní dopravu. watson ale jakoukoliv vinu popírá.

Zakladatele organizace bojující proti lovu velryb Sea Shepherd Paula Watsona zatkli v Německu. Teď je za mřížemi ve Frankfurtu a hrozí mu vydání do Kostariky. Na Twitteru Watson pozdě večer v neděli napsal: „Teď mě drží ve Frankfurtu kvůli obvinění na Kostarice. Soud bude jednat ráno.“ 

Němci ho zatkli kvůli incidentu z roku 2002, kdy měla organizace Sea Shepherd údajně přerušit lodní dopravu v guatemalských vodách, když zde podnikala operaci proti ilegálnímu lovu žraloků. Ochránci měli ohrožovat kostarickou loď Varadero.

Organizace chtěla akcí upozornit na krutý lov žraloků, při kterém rybáři vytáhnou žraloka z vody, uříznou mu ploutev a pak zvíře vrátí zpět do moře. Žralok takový zásah často nepřežije. Sea Shepherd je známá také svými radikálními akcemi v Japonsku, kde každoročně bojuje proti lovu velryb. V minulosti se jejich loď střetla právě s velrybářskými plavidly. Několikrát také aktivisté vnikli na paluby japonských lodí. Dramatické akce Sea Shepherd ale slaví úspěchy. Japonskou velrybářskou flotilu letos dokonce přinutily, aby se předčasně stáhla do přístavů. 

Watson už jako kluk ničil pasti lovcům. Námořní kapitán a zanícený ochránce zvířat musel kvůli násilným metodám odejít z Greenpeace. Založil si proto vlastní organizaci Sea Shepherd. Hrozba vydání do Kostariky není pro Watsona prvním střetem se zákonem. Deset dní už seděl v kanadském vězení, v nepřítomnosti ho odsoudil i norský soud a stíhají ho také japonské úřady.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše