Zřícený Superjet byl údajně jen náhradní stroj

Jakarta – Ruský letoun Suchoj Superjet 100, který se minulý týden zřítil v Indonésii při ukázkovém letu s 45 osobami na palubě, byl ve skutečnosti jen náhradním letadlem. To původní se muselo kvůli poruše motoru vrátit z Pákistánu do Ruska. Tvrdí to ruský bulvární deník Moskovskij komsomolec. Naznačil také, že šíření teze o chybě ruského pilota může být vedeno snahou nepoškodit obchodní zájmy ruského výrobce.

Zdroj: ČTK/AP Autor: AP Photo/Achmad Ibrahim

Odborníci oslovení moskevským deníkem upozorňují, že Superjet 100 byl prvním ruským dopravním letadlem, jehož provoz plně řídily počítače. Při stavu ruských počítačových technologií je podle listu možné, že posádka na tragédii vinu nenese. Společnost Suchoj odmítá tisku poskytnout jakékoli informace.

Záchranáři v horách jižně od Jakarty dnes našli téměř neporušený podvozek a dva motory Superjetu. Hlavním cílem je nyní nalézt a vyprostit z neprostupného terénu takzvané černé skříňky, které obsahují záznam operací pilota a palubní komunikace.

Superjety 100 jsou určeny k letům na střední vzdálenosti. V provozu jsou už na linkách ruského Aeroflotu a arménských aerolinií Armavia. Letadlo se mělo na světových trzích ve své třídě stát vážným konkurentem západních výrobců. Osudný let byl součástí předváděcího turné po několika zemích asijského kontinentu, kde firma Suchoj tušila možnost odbytu. Před tragickým ukázkovým letem v Indonésii společnost předváděla svůj nový stroj v Kazachstánu a Pákistánu.

Suchoj Superjet S-100
Zdroj: Wikpedia
Autor: ČT24