K ISS míří další Sojuz, tentokrát s rusko-americkou posádkou

Bajkonur (Kazachstán) – Dnes brzy ráno odstartovala z kosmodromu v kazašském Bajkonuru kosmická loď Sojuz TMA-04M s rusko-americkou posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).  Po úspěšném startu se loď dostala na stanovenou dráhu, po které bude v autonomním letu pokračovat dva dny. Spojení s ISS je naplánováno na čtvrtek 06:39 SELČ. Na palubě lodi jsou ruští kosmonauti Gennadij Padalka a Sergej Revin a Američan Joseph Acaba. Trojice má na oběžné dráze strávit čtyři a půl měsíce.

Na palubě ISS na novou posádku čekají Američan Donald Pettit, Nizozemec André Kuipers a Rus Oleg Kononěnko. Šestice má mimo jiné na oběžné dráze přivítat nákladní kosmickou loď typu Dragon, kterou do vesmíru vyšle americká společnost SpaceX. U ISS rovněž přistanou dvě nákladní lodě Progress a třetí japonská nákladní loď HTV. K nejzajímavějším experimentům má podle ruských odborníků patřit vypuštění malé družice, s jejíž pomocí chtějí vědci modelovat chování kosmického odpadu.

Kosmonauti rovněž na ISS vezou několik lidských kostí, na nichž mají sledovat ubývání vápníku v podmínkách dlouhodobého beztížného stavu. Zkoumat budou také vliv radiace na kriticky důležité orgány lidského těla a možné metody ochrany.

Video Start Sojuzu
video

Start Sojuzu

Kosmonauty na palubě orbitálního komplexu čeká také výuka cizích jazyků. Acaba má zájem o hlubší studium ruštiny. Ruská část posádky se zas má učit španělsky; americký astronaut je totiž původem z Portorika. Komunikačním jazykem bude nicméně angličtina.

Nosná raketa Sojuz FG měla družici Sojuz TMA-04M vynést na oběžnou dráhu už před dvěma měsíci, ale start byl kvůli netěsnosti přistávacího modulu odložen. Posádka tak ve vesmíru stráví dobu asi o měsíc kratší, než se původně předpokládalo.