Brooksová obžalována z bránění výkonu spravedlnosti

Londýn - Bývalá šéfka britských listů Ruperta Murdocha Rebekah Brooksová byla obžalována v aféře kolem odposlechů z maření výkonu spravedlnosti. Obžalován je také její manžel Charles Brooks, který je přítelem premiéra Davida Camerona, a další čtyři lidé. Jsou prvními obžalovanými v souvislosti s odposlechy v Murdochově nedělníku News of the World (NoW), který byl kvůli aféře loni v červenci uzavřen, hrozí jim vězení.

Brooksová byla v minulosti šéfredaktorkou NoW, pak dalšího bulváru The Sun a nakonec šéfkou News International (NI), která zastřešuje Murdochovy britské listy - vedle NoW a The Sun také The Times a The Sunday Times.

Brooksová a její manžel jsou prvními lidmi obžalovanými v souvislosti s odposlechy v Murdochově nedělníku News of the World, který byl kvůli aféře loni v červenci uzavřen. Brooksovi v prohlášení obvinili prokuraturu z „pozérství“ a vyjádřili „politování nad tímto nespravedlivým rozhodnutím“. Obžalováni byli také sekretářka Brooksové Cheryl Carterová, její šofér Paul Edwards, člen ochranky Daryl Jorsling a šéf bezpečnosti NI Mark Hanna.

Prokuratura tvrdí, že Brooksová a další obžalovaní se snažili před policejními vyšetřovateli zatajit dokumenty a počítače a snažili se z archivu NI odstranit sedm beden nejrůznějších materiálů. Od propuknutí skandálu byla třiačtyřicetiletá Brooksová dvakrát zatčena a vyslýchána kvůli odposlechům a maření výkonu spravedlnosti.

Rebekah Brooksová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Před pár dny Brooksová vypovídala před specální britskou vyšetřovací komisí, která se snaží zjistit, jak konkrétně fungovaly odposlechy celebrit nebo i pozůstalých po obětech terorismu, které shromažďovaly britské bulvární noviny The Sun a News of the World (NoW).

Brooksová udržovala nadstandardní vztahy s premiérem

Skandál se dotkl i Davida Camerona kvůli těsným vazbám na Murdochovo impérium, nejen na Brooksovou a jejího manžela. Jeho bývalý mluvčí Andy Coulson byl šéfredaktorem NoW v době odposlechů. Všichni obžalovaní byli předvoláni před londýnský vyšetřovací soud vedený soudcem Brianem Levesonem na 13. června.