Něco za něco: NATO zve Pákistán na summit

Islámábád - Severoatlantická aliance pozvala pákistánského prezidenta Ásifa Alího Zardárího na chicagský summit NATO, který bude věnován převážně Afghánistánu. Dvoudenní vrcholná schůzka aliance začíná v neděli. Pozvání je zatím nejvýznamnějším signálem toho, že Islámábád je možná připraven znovu otevřít své hranice na západě země pro zásobovací konvoje USA a NATO určené vojákům bojujícím v sousedním Afghánistánu. Uzavřel je v listopadu po leteckých úderech amerických sil, při nichž bylo zabito 24 pákistánských vojáků.

Zardárího mluvčí řekl, že prezident pozvání zváží. S případným otevřením zásobovacích tras prý ale pozvánka nesouvisí. Pákistánské velvyslanectví ve Washingtonu uvedlo, že prezident se summitu zúčastní.

NATO muselo kvůli blokádě změnit trasy pro zásobování, které nyní putuje dražšími cestami přes Rusko a střední Asii. USA v minulých dvou týdnech vyvíjely tlak na Pákistán, aby hranice otevřel. V minulých dnech se Washington a aliance nechaly slyšet, že pokud tak Islámábád neučiní, nebude na summitu NATO v Chicagu vítán. O blokádě v Pákistánu jednali představitelé armády a úřadů. Jejich doporučení bude předloženo vládě.