Anarchisté hrozí italskému premiérovi atentátem

Řím - Italskému premiérovi Mariu Montimu hrozí nebezpečí. Atentát na něj chtějí spáchat tamější anarchisté z kalabrijské odnože Neformální anarchistické federace (FAI). Podobně zaútočili již na šéfa italské energetické společnosti Ansaldo Nucleare, kterého před týdnem postřelil do nohy maskovaný motorkář.

Dopisy s výhrůžkou, podepsané kalabrijskou odnoží Neformální anarchistické federace (FAI), byly zaslány do dvou centrál italských novin na jihu země. „Prohlašujeme, že Monti je jedním ze sedmi, kteří zbývají,“ uvádí se v textu.

Do čela žebříčku lidí, proti nimž mají směřovat atentáty, zařadili anarchisté ředitele odboru pro jižní Itálii v agentuře Equitalia, která má v zemi na starosti výběr daní.

Instituce má hlídat armáda

Italské ministerstvo vnitra už začalo kvůli rostoucímu počtu útoků uvažovat o tom, že úřady, soudce a politiky bude kromě tradiční ochranky hlídat také armáda.

V zemi se jinak konají převážně poklidné protesty proti vládní politice škrtů a změnám na trhu práce, kterými chce kabinet premiéra Maria Montiho snížit italský veřejný dluh.

Anarchisté prohlásili, že budou brát každou sebevraždu spáchanou v Itálii někým ze zoufalství nad jeho finanční situací za vraždu spáchanou státem, která bude následně příkladně potrestána. Dali také najevo, že se mstí za uvěznění svých osmi příslušníků v Řecku.