Newyorské metro vybírá muzikanty

New York - Newyorské podzemí čeká nový příliv pouličních muzikantů. Porota pod hlavičkou Metropolitního dopravního systému každoročně vybírá nejlepší hudebníky a uděluje jim licence, aby si mohli legálně vydělávat hraním na stanicích metra. Projekt, který odstartoval už v roce 1985, vedle sebe staví umělce napříč všemi hudebními žánry.

Desítky umělců se každoročně pokouší získat přízeň poroty složené z hudebníků, zaměstnanců Metropolitního dopravního podniku nebo pracovníku v zábavním průmyslu. Právě ti totiž rozhodnou, komu udělí povolení, aby si mohl vydělávat a bavit lidi legálně. Bez něj by se mohla pouliční show pěkně prodražit. Z 71 soutěžících budou moct cestující v New Yorku potkávat na stanicích metra asi dvacítku. 

V současnosti se programu Music Under New York účastní více než 350 sólistů a skupin. Odehrají více než 7 500 vystoupení za rok na 25 místech po celém tranzitním systému. „Znamená to bezpečnost pro umělce i finanční bezpečnost s vědomím, že můžu jít ven, hrát kde chci a že vždycky budou všude lidi, kteří budou poslouchat,“ říká účastník soutěže Craig Robinson. 

Reakce cestujících jsou vesměs pozitivní. Podzemní kultura jim třeba při čekání na metro příjemně krátí čas.

Video V New Yorku vybírají muzikanty do metra
video

V New Yorku vybírají muzikanty do metra