V Norsku vznikne film o Breivikových útocích

Oslo - Režisérka Vibeke Lökkebergová, která nedávno zaujala snímkem Slzy Gazy o palestinsko-izraelském konfliktu, se chystá pustit na tenký led a natočit film o útocích z loňského 22. července. Informoval o tom norský deník Dagbladet. Pravicový extremista Anders Breivik, s nímž nyní probíhá soudní proces, tehdy zabil celkem 77 osob.

Podle režisérky by film měl vzniknout právě v Norsku

Lökkebergová již dříve prohlásila, že natočení snímku o Breivikově pumovém atentátu na vládní budovy v Oslu a jeho střelbě do účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na přilehlém ostrově Utöya zvažuje, ale nebyla si jistá, zda ho dokáže zrealizovat. Nyní své rozhodnutí potvrdila a k natočení snímku již dostala dotaci od norského filmového institutu. „Domnívám se, že do budoucna musí existovat film o této historické události a že musí být natočen v Norsku. Zaregistrovala jsem, že je o takový projekt velký mezinárodní zájem,“ uvedla Lökkebergová.

Podobně jako v Slzách Gazy (Gazas tarer), které sledují blízkovýchodní konflikt především pohledem palestinských dětí, chce i v případě snímku o 22. červenci Lökkebergová spojovat dokumentární záběry s fiktivním příběhem. Film má být druhou částí její protiválečné trilogie, v níž první část tvoří Slzy Gazy, promítnuté u nás například na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Jako závěrečnou část trilogie plánuje Lökkebergová zfilmování svého románu Allierte (Spojenci), který pojednává o britském bombardování nacistických cílů na předměstí norského Bergenu za druhé světové války. V Laksevagu, který je dnes bergenskou čtvrtí, tehdy zahynulo na 200 civilních obyvatel, včetně asi 70 žáků zdejší základní školy. Z trosek budovy byl tenkrát zachráněn bratr Lökkebergové.

Lökkebergová už byla i v soudní síni

Odhodlání 67leté norské umělkyně filmově zpracovat Breivikův masakr potvrzuje i fakt, že tato spisovatelka, režisérka, producentka a herečka sledovala proces s atentátníkem přímo v soudní síni v Oslu. „Děsila jsem se stanout tak blízko. Dlouho jsem soudní proces sledovala v televizi a teprve nyní jsem se cítila připravená být přítomna v sále,“ řekla Lökkebergová deníku Dagbladet.

Přiznala také, že jí to otřáslo. „Je strašlivé poslouchat ony hrůzné výpovědi svědků, ale také být tak blízko pachateli a moci sledovat detailně jeho reakce - či spíš absenci takových reakcí,“ dodala.