NASA: Jen žádnou paniku - Zemi ohrožuje 4700 asteroidů

Washington - Kolem 4700 asteroidů je natolik blízko a jsou tak velké, že mohou znamenat hrozbu pro Zemi. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s odvoláním na údaje získané z vesmírného teleskopu WISE. „Není to něco, kvůli čemu by lidé měli propadat panice,“ zdůraznila astronomka Amy Mainzerová z laboratoří NASA v Kalifornii. Ujistila ale, že vědci tuto možnou hrozbu dál pozorně sledují.

Pro NASA je potencionálně nebezpečný takový asteroid, který by kvůli své velikosti přečkal ohromný žár při průletu atmosférou a na povrchu Země by způsobil přinejmenším regionální katastrofu. Nyní uváděný počet takových asteroidů je menší než v minulosti, ale podle úřadu je zase větší pravděpodobnost, že zkříží dráhu Země.

Náraz asteroidu o velikosti 40 metrů po průchodu atmosférou by podle NASA měl na Zemi účinek jaderné bomby o síle tří megatun. Celou Zemi by vážně poškodil asteroid o velikosti asi dvou kilometrů. Úder podobného rozsahu se ale nepředpokládá více než dvakrát za milion let.

Asteroid
Asteroid

Asteroid je malé těleso většinou nepravidelného tvaru obíhající kolem Slunce nebo jiné hvězdy. V naší sluneční soustavě se taková tělesa nacházejí zejména v prostoru mezi Marsem a Jupiterem. Řada z nich je však i za drahou Neptunu, kdežto jiné mohou křížit dráhu Země a dostávat se ke Slunci blíže než Země. Za planetky se považují obvykle tělesa větší než 100 metrů, menší se nazývají meteoroidy.