Nový řecký parlament po dvou dnech ukončil svou činnost

Atény – Noví řečtí poslanci si svého mandátu příliš neužili. Parlament, vzešlý z voleb před necelými dvěma týdny, dnes po dvou dnech schůzování ukončil svou činnost. V sobotu ráno ho oficiálně rozpustí prezident Karolos Papulias, který zároveň vyhlásí nové parlamentní volby. Ty se kvůli patovému výsledku předchozího hlasování a krachu koaličních vyjednávání mají konat 17. června.

Obě hlavní proevropské strany - konzervativní Nová demokracie (ND) a socialistický PASOK - ztratily ve volbách na začátku května nadpoloviční většinu v parlamentu a nenašly potřebného spojence pro to, aby ji obnovily. Jejich hlavním konkurentem je Koalice radikální levice (SYRIZA), která skončila v hlasování druhá. V nových volbách se bude hrát především o to, zda zvítězí strany prosazující pokračování tvrdých úsporných opatření, která mají zachránit kriticky zadlužené řecké hospodářství, anebo jejich oponenti.

Předvolební průzkumy zatím o výsledku opakovaných voleb mnoho nenapovídají. Zatímco ve čtvrtek list To Pontiki na předpokládaného vítěze pasoval stranu SYRIZA, která by mohla získat 22 až 24,5 procenta hlasů, novější průzkum televizní stanice Alpha favorizuje konzervativní ND. Ta by podle nejnovějších čísel mohla přesvědčit 26,1 procenta voličů, čímž by si významně polepšila. Začátkem května totiž získala 18,85 procenta hlasů.

Po nových volbách by podle tohoto průzkumu mohla vzniknout koalice proevropských stran, protože předpokládaní spojenci ND a PASOK by disponovali dostatečnou většinou 164 poslanců ve 300členném parlamentu.

Merkelová údajně navrhla spojit s volbami referendum o euru, její mluvčí to ale popřel

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes údajně v telefonickém rozhovoru navrhla řeckému prezidentovi Papuliasovi, aby souběžně s předčasnými volbami vyhlásil referendum o zachování eura. „Také se podělila s prezidentem republiky o nápad uspořádat referendum společně s volbami, zda řečtí občané chtějí zůstat v eurozóně. Je zřejmé, že toto téma jde mimo pravomoci úřednické vlády,“ uvádí se v komuniké úřadu premiéra Panajotise Pikrammenose. Kancléřčina mluvčí ale tuto informaci kategoricky popřela. „Zveřejněné informace, podle nichž kancléřka navrhla referendum řeckému prezidentovi Karolosu Papuliasovi, jsou chybné,“ uvedla.