Start soukromé rakety se nepovedl, na poslední chvíli ho zrušili

Mys Canaveral – První soukromá vesmírná loď Dragon kvůli technickým potížím nakonec do kosmu nevyletěla. Start se zrušil na poslední chvíli. Loď se měla ve vesmíru spojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) a dopravit na ni zhruba půl tuny potravin, oblečení a počítačového vybavení. Dragon by se měl stát první soukromou lodí, která se spojí s ISS. Pokud by se jeho zkušební let zdařil, hodlá NASA modul využívat k pravidelnému zásobování stanice.

Start rakety Falcon 9, která měla z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě vynést k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) soukromou vesmírnou loď Dragon americké společnosti Space Explorations Technologies (SpaceX), dnes v poslední vteřině zrušili. Důvodem jsou technické problémy.  

Raketa měla odstartovat v 04:55 místního času, Falcon 9 dokonce na okamžik zažehl motory, vzápětí je ale zase vypnul a raketa se vůbec neodlepila od země. „Nyní kontrolujeme data, raketa je zabezpečena. Dnes ráno už se o start znovu nepokusíme,“ uvedla firma SpaceX. NASA tvrdí, že počítače zjistily v jednom z motorů rakety příliš vysoký tlak. Palubní počítač proto start přerušil.

Odpočet startu se zastavil půl sekundy před startem. „Je možné přijít až o dva motory a mise stejně bude úspěšná. Ale nesmí se to stát při startu. Při startu potřebujeme sílu všech devíti motorů,“ vysvětlila nepodařený start mluvčí SpaceX Gwynne Shotwellová. 

Odborníci teď budou zkoumat motor, který se porouchal. Příčina závady zatím není jasná. Technici nicméně vyloučili, že by to byl vadný senzor. V motoru tedy zřejmě skutečně byl příliš vysoký tlak. Pokud půjde vše dobře a příčina se odhalí a závada odstraní, mohla by loď do vesmíru znovu odstartovat v úterý.

Cesta Dragonu k ISS byla v minulosti odložena už několikrát. Společnost SpaceX tyto odklady zdůvodňovala nutností dodatečných kontrol vesmírného modulu.