Srbské zemětřesení: Prezidentem je nacionalista Nikolić

Bělehrad - Novým srbským prezidentem se stane opoziční předák Tomislav Nikolić. V nedělním druhém kole voleb překvapivě porazil dosavadní hlavu státu Borise Tadiče, což srbská média označila za „politické zemětřesení“. Po sečtení více než 99 procent hlasů má nacionalista Nikolić podporu 49,5 procenta voličů, zatímco Tadiče jich podpořilo 47,4 procenta. Tadić, který prezidentskou funkci vykonával od roku 2004, už svou porážku přiznal a svému rivalovi poblahopřál. „Vítězství vybojoval v čestném souboji a já mu přeji, aby se mu dařilo,“ řekl po nedělním zveřejnění prvních výsledků.

Asi 100 000 lidí odevzdalo záměrně nevyplněné nebo neplatné volební lístky, což se obecně považuje za protest proti současné politice a proti oběma kandidátům.

Nový prezident nyní bude muset Evropu přesvědčit především o tom, že jeho rychlý přerod z radikálně naladěného nacionalisty, který propagoval úzké vazby s Ruskem, v proevropsky orientovaného politika byl upřímný. Sám Nikolić stále opakuje, že vstup do EU je pro něj prioritou. „Srbsko z evropské cesty nesejde,“ řekl opět po nedělním prvním ohlášení částečných výsledků. „Volby nebyly referendem o EU, ale o řešení vnitřních problémů, které způsobil Tadić a jeho strana.“

Tomislav Nikolić
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Marko Drobnjakovic

První komentáře spojují nečekaný výsledek srbských voleb především s velmi nepříznivou ekonomickou situací v zemi a s nízkou volební účastí, která dosáhla zhruba 45 procent. „Velká část občanů má velice těžký život, s příjmem kolem 20 000 či 25 000 dinárů (asi 4 500 až 5 800 korun),“ uvedl srbský analytik Ognjen Pribićević. Státní rozhlasová a televizní stanice RTS označila výsledek voleb za „politické zemětřesení“. Nejde přitom jen o úspěch nefavorizovaného kandidáta, který teprve v posledních čtyřech letech zmírnil svou ultranacionalistickou rétoriku a který se teď velmi vstřícně staví k Evropské unii, do níž by Srbsko rádo vstoupilo. Velké problémy může přinést i fakt, že Nikolić bude jako prezident pravděpodobně muset spolupracovat s vládou, kterou povede Tadičova Demokratická strana (DS).

Bývalý velvyslanec Srbska a Černé Hory v ČR Alexander Ilić v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že nejde o politické zemětřesení ani překvapení, ale o očekávanou změnu. Za důvody Tadičovy porážky považuje nespokojenost Srbů s ekonomickou politikou, sílící cenzurou, rozpadem právního státu a kabinetní politikou.


Nikolić a jeho konzervativní nacionalistická Srbská pokroková strana (SNS) sice vyhrála nedávné parlamentní volby, SNS však nezískala koaliční partnery, a tak vládu nejspíš sestaví DS spolu se Socialistickou stranou Srbska (SPS). Tadić se však o úřad premiéra neuchází. Podle srbské ústavy má předseda vlády větší pravomoci než prezident, hlava státu ale může blokovat schvalování zákonů.

Video Srbsko má nového prezidenta
video

Srbsko má nového prezidenta