Prokuratura zahájila vyšetřování „skupinového znásilnění“

Paříž - Francouzská prokuratura zahájila další vyšetřování bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiquea Strausse-Kahna. Ten je podezřelý ze znásilnění, které měl údajně spáchat v prosinci 2010 při večírku s prostitutkami v hotelu ve Washingtonu. Nové obvinění prokuratuře předložili 28. března soudci, kteří vyšetřují případ mezinárodní kuplířské sítě a policejní korupce kolem luxusního hotelu Carlton v severofrancouzském městě Lille. V této aféře byl Strauss-Kahn koncem března předběžně obviněn z napomáhání kuplířství. Obě obvinění popírá.

Prokuratura v Lille dnes oznámila, že zahajuje předběžné vyšetřování týkající se údajného „skupinového znásilnění“. Vyšetřování se opírá o výpovědi dvou belgických prostitutek, které se zúčastnily večírku ve Washingtonu v prosinci 2010 ve společnosti bývalého šéfa MMF a dvou podnikatelů ze severní Francie. 

Jedna z žen uvedla, že se Straussem-Kahnem spala, ale když další sex odmítla, byla k němu donucena. Druhá prostitutka její tvrzení potvrdila.

Prostitutky nepodaly obvinění

List Le Monde uvádí, že ani jedna z prostitutek nepodala obvinění. „Kdybych tam nebyla jako eskort, tak se mi to nestalo,“ řekla mladá Belgičanka policistům.

Její mlčení ale nebrání justici, aby nevyšetřovala vážná obvinění proti Straussu-Kahnovi a dalším, uvedl Le Monde. „Jde o běžný postup, když se objeví vážná a protichůdná obvinění. Jen důkladné vyšetřování může určit, zda došlo k porušení zákona, nebo ne,“ uvedl podle Le Monde prokurátor.

Nové i dřívější obvinění zkoumá prokuratura, která na základě poznatků z vyšetřování rozhodne, zda případy půjdou k soudu, nebo zda pro to není dost důkazů.