Západní Bulharsko zasáhlo v noci silné zemětřesení

Sofia - Zemětřesení o síle přes pět stupňů Richterovy škály probudilo ve tři hodiny ráno bulharské hlavní město Sofii. Rozhoupalo domy, ke zraněním ale nedošlo. Bulharský ministr vnitra Cvetan Cvetanov potvrdil, že zemětřesení si nevyžádalo lidské oběti. Epicentrum bylo asi 25 km západně od Sofie u města Pernik. Otřesy tam zbořily jeden starý dům, komín elektrárny a několik dalších budov a střech poškodily. Krizový výbor města vyhlásil nouzový stav. Asi třicet lidí vyhledalo lékaře - většinou kvůli zvýšenému krevnímu tlaku. Otřesy ale byly citelné na celém západě a jihozápadě Bulharska.

 

Ve městě Pernik vyhlásili po zemětřesení nouzový stav. Každé tři hodiny se zde schází krizový výbor a posuzuje situaci. Zasahují zde hasiči, policisté i záchranáři. Hromadná doprava prý funguje normálně, zavřené ale dnes a zítra zůstávají školy a školky.

Ve městě se zřítil dům a několik komínů, včetně komínu místní tepelné elektrárny. Otřesy vážně poškodily chrám Ivana Rilského v centru města. Starostka ovšem vyvrátila zprávy, že by zemětřesení poškodilo stěny přehrady Studena v blízkosti města.

V Sofii rozhodly úřady rovněž uzavřít pro dnešek všechny školy. Na několika budovách, především v centru Sofie, se objevily praskliny a lidé byli evakuováni. Sofijské letiště funguje normálně.

Materiální škody jsou podle agentury DPA zjevně menší než při víkendovém šestistupňovém zemětřesení na severu Itálie, kde si otřesy vyžádaly sedm mrtvých. „Škody jsou minimální, místní zdroje mluví o opadané omítce a spadlých komínech. Je hlášeno několik zraněných z místa, kde bylo zemětřesení nejsilnější,“ říká Pavel Vacek, český velvyslanec v Bulharsku.

Epicentrum se nacházelo mezi Sofií a městem Pernik, které je od metropole vzdálené zhruba 30 kilometrů na jihozápad. Podle agentury Reuters bylo zemětřesení mělké s ohniskem zhruba devět kilometrů pod povrchem. Záchvěvy byly znát v celé oblasti západního a jihozápadního Bulharska.  

Americký geologický institut USGS původně odhadl intenzitu zemětřesení na 5,9 stupně Richterovy stupnice, ale později údaj snížil na 5,6. Bulharský rozhlas hovoří o 5,9 až šesti stupních.

Video Rozhovor s Danielem Horákem
video

Rozhovor s Danielem Horákem

Rozhovor s Danielem Horákem

Studio ČT24 - 22. 5. 2012

Telefonát Pavla Vacka