KLDR přitvrzuje - posílí svou jadernou sílu

Pchjongjang - Severní Korea pohrozila, že zváží protiopatření na svou obranu kvůli tlaku ze strany Spojených států po nedávném pokusu o vypuštění satelitu. Ministerstvo zahraničí stalinistické diktatury uvedlo, že bude posilovat svou odstrašující jadernou sílu, dokud Spojené státy neupustí od nepřátelské politiky. Dubnový start třístupňové rakety se nezdařil. Podle Západu šlo o test střely s doletem šest až devět tisíc kilometrů, který Pchjongjangu zakazují rezoluce OSN. KLDR podle všeho zdokonaluje svou základnu pro odpalování raket, aby z ní mohly startovat i mezikontinentální střely. Informoval o tom dnes Americko-korejský institut, který analyzoval snímky z amerických špionážních satelitů. Jižní Korea proto chce v příštích pěti letech uvolnit v přepočtu přibližně 42,3 miliardy korun na nákup stovek raket k obraně před možnou sousedskou hrozbou.

KLDR hrozí, Jižní Korea nakupuje rakety

Návrh ministerstva obrany k nákupu až 600 nových raket odsouhlasil údajně prezident země I Mjong-bak na dubnové schůzce vlády. Podle deníku Čoson ilbo chce Soul zvýšit počet nových střel s plochou dráhou letu a doletem 1 500 kilometrů a počet balistických střel s doletem 300 kilometrů.

Střely by prý mohly zasáhnout jaderná zařízení a základny vzdušných sil komunistické Severní Koreje. Důvodem předložení žádosti byly podle vládních zdrojů deníku rostoucí nebezpečí provokací ze strany KLDR, kde se po loňské smrti tehdejšího vůdce Kim Čong-ila moci ujal jeho syn Kim Čong-un.

Příprava rakety v KLDR
Zdroj: ČTK/AP
Autor: David Guttenfelder

Ministerstvo obrany ale informace médií nepotvrdilo. Uvedlo pouze, že Soul souhlasí s nutností posílit svůj arzenál řízených střel.

Stalinistická Severní Korea odpálila 13. dubna třístupňovou raketu, která údajně měla na oběžnou dráhu vynést satelit. Panuje ale přesvědčení, že KLDR tak pouze maskovala test rakety s doletem 6 000 až 9 000 kilometrů, což jí zakazují rezoluce OSN. Pokus byl neúspěšný.

Jižní Korea odhaduje, že KLDR má k dispozici tisícovku raket, z nichž velká část může být přesně zaměřena na cíl. Pchjongjang možná má i rakety s doletem 3 000 kilometrů schopné zasáhnout americké základny v Japonsku a na tichomořském ostrově Guam.