Írán odvolal kvůli Eurovizi z Baku velvyslance

Baku - Policie ve východoázerbájdžánském Sumgayitu zadržela skupinu jedenácti lidí, kteří rozšiřovali letáky vyzývající k radikálním protestům proti písňové soutěži Eurovize. Ta začala dnes v metropoli Baku. Pořádání soutěže, kterou islamisté označují za hříšnou, je i v pozadí diplomatického konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Íránem, který vyvrcholil odvoláním íránského velvyslance z Baku.

Při razii proti islamistům v Sumgayitu bylo údajně zabaveno velké množství elektronických nosičů obsahujících texty a videa proti pořádání soutěže. Letáky brojící proti písňovému konkurzu, který potrvá do soboty, se prý objevily i v Baku. Ázerbájdžánská policie předpokládá, že tiskoviny a nosiče byly dovezeny z Íránu.

Podle Íránu je soutěž zhýralá

Sousední Írán režim v Baku za pořádání Eurovize tvrdě kritizuje. Soutěž označuje za neslučitelnou s normami islámské morálky a zhýralou. Podle íránských kritiků soutěže je Eurovize akcí homosexuálů, kteří ji chtějí využít k předvádění svých „zvráceností“.

V íránském tisku se dokonce v minulých dnech objevily zprávy o tom, že davy íránských gayů se vydaly do Baku, aby tam pod hlavičkou Eurovize uspořádaly své pochody, které jim íránské úřady zakazují. Ázerbájdžán zprávy popřel.

Íránská kritika „satanské soutěže“ dnes vyvrcholila odvoláním íránského velvyslance z Baku. Oficiální zdůvodnění se o Eurovizi nezmiňuje, za důvod rázného diplomatického kroku označuje údajně znesvěcování islámských svatých míst v Ázerbájdžánu.

Írán a Ázerbájdžán mají dlouhodobě napjaté vztahy. Vláda v Baku je vystavena íránské kritice ze své těsné kontakty s Izraelem, který má v Ázerbájdžánu svého nejvěrnějšího partnera mezi muslimskými státy. Ázerbájdžán navíc sousední Írán dráždí svými stále těsnějšími svazky se silnou ázerbájdžánskou menšinou na severozápadě Íránu.