Kopie spisu Gorila může být dostupná na slovenských webech

Bratislava - Slovenské portály mohou dále šířit kopii údajného spisu Gorila slovenské tajné služby. Ten poukázal na podplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta. Soud podle listu Hospodárske noviny nevyhověl návrhu spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka, který žádal vydání příkazu na stažení dokumentů z celkem třinácti webů.

Spis, jehož autorství se připisuje Slovenské informační službě, obsahuje mimo jiné přepisy údajných odposlechů ze schůzek Haščáka s politiky. Podle dokumentů, které před Vánocemi někdo zveřejnil na internetu, Penta v letech 2005 a 2006 rozdávala vysoké úplatky výměnou za vliv na privatizaci a chod některých podniků.

Aféra poznamenala kampaň před březnovými předčasnými volbami, Penta účast na korupci popřela. „Krajský soud zamítl návrh na vydání předběžného opatření,“ uvedl mluvčí Penty Martin Danko. Návrh směřoval proti firmě, která pronajímá webový prostor provozovatelům internetových stránek.

Demonstrace proti kauze Gorila z dubna 2012
Zdroj: ČT24

Podle soudu může veřejnost spis kritizovat

Haščákovi právníci již dříve požadovali od webů, aby dokumenty stáhly. Finančník tvrdil, že informace ze spisu Gorila jsou nepravdivé a že poškozují jeho jméno. Soud ovšem podle listu Hospodárske noviny rozhodl, že veřejnosti nelze bránit, aby informace ze spisu Gorila podrobila kritice, ačkoliv pravdivost dokumentů prokázána nebyla.

Dříve v letošním roce jeden z bratislavských okresních soudů vyhověl Haščákovým právníkům a předběžným opatřením zakázal novináři kanadského původu Tomu Nicholsonovi vydat knihu o aféře Gorila. Proti tomuto verdiktu podal Nicholson odvolání, o kterém soud vyšší instance zatím nerozhodl.