Italská katolická církev přiznala 135 případů zneužívání mladistvých

Řím - Celkem 135 případů, v nichž šlo o obvinění kněží ze sexuálního zneužívání mladistvých, řešila v posledních dvanácti letech italská katolická církev. Zhruba polovina stížností se následně dostala k soudu. Za své delikty bylo nakonec odsouzeno 39 církevních hodnostářů. První detailnější bilanci týkající se ožehavého tématu zneužívání v církvi v úterý zveřejnil generální sekretář italské biskupské konference Mariano Crociata.

Podle Crociaty soudy uznaly vinnými 22 kněží už v první instanci, dalších 17 pak ve druhé instanci. Pět obžalovaných bylo zproštěno viny, dalších 21 případů skončilo dohodou o výměře trestu, což je možnost, kterou italský soudní systém dává obžalovaným z méně závažných trestných činů. Přerušeno bylo 12 trestních řízení.

Generální sekretář Crociata přesná čísla zmínil při příležitosti představování nových pravidel, podle nichž by měla církev postupovat v případě odhalení sexuálního zneužívání či obtěžování.

Církevní hodnostáři mají spolupracovat s policií

Biskupové v dokumentu nabádají, aby církevní představitelé při vyšetřování spolupracovali s představiteli státu a s policií. Zároveň ale nechtějí zavést oznamovací povinnost, která by hodnostáře nutila podezření ze sexuálních deliktů hlásit.

Kněží, kteří byli obviněni ze zneužívání, už by podle tohoto dokumentu dál neměli působit v prostředí, kde jsou mladiství a děti.

Katolická církev se jako celek v posledních letech se sexuálními skandály svých kněží potýká čím dál častěji, k otázce se musel opakovaně vyjadřovat i papež. Obřích rozměrů nabraly aféry například ve Spojených státech, kde se už ozvaly tisíce obětí, kterým soudy přiřkly celkem několik miliard dolarů odškodného. O zneužívání v rámci církve se hodně hovořilo také v Německu, Irsku nebo Velké Británii.