Maďarsko obrousilo mediálnímu zákonu hrany

Budapešť - Maďarský parlament dnes zmírnil některá ustanovení mediálního zákona, který si po svém loňském zavedení vysloužil silnou kritiku. Zákonodárci nově omezili možnosti cenzury v maďarském tisku, zvýšili také ochranu utajovaných novinářských zdrojů. Úprava je reakcí na loňské rozhodnutí maďarského ústavního soudu, který označil části mediálního zákona za nelegální.

Po úpravě mediálního zákona už Národní mediální a komunikační úřad, který byl vytvořen loni v lednu, nebude moct nutit novináře k prozrazení svých zdrojů. Tuto pravomoc bude nově mít pouze soud, a to jen v případě, že půjde o závažné porušení zákona a že justice nebude mít možnost získat potřebné informace bez spolupráce s novináři.

Schválená úprava rovněž omezuje možnost cenzury v maďarských tištěných médiích, jejichž obsah už nebude podléhat kontrole zmíněného úřadu. Obsah audiovizuálních médií ale úřad bude moct kontrolovat nadále.

Národní mediální a komunikační úřad také přijde o pravomoc rozhodovat pře o porušení soukromí v novinách. Tyto spory bude řešit výhradně soud. Úřad bude pouze dohlížet na to, zda média nepropagují etnickou a náboženskou nenávist či zda neporušují ústavní pořádek.

Mediální zákon platí v Maďarsku od roku 2011. Prosadila ho strana Fidesz, která má v parlamentu ústavní většinu. Proti zákonu se zvedla vlna kritiky mezi novináři, námitky vznesla také Evropská komise. Podle ní nekonkrétní formulace hrozily tím, že by mohl být zákon využíván k tomu, aby se umlčely protivládní hlasy.

Video Rozhovor s Gregorem Martinem Papucskem
video

Rozhovor s Gregorem Martinem Papucskem