První cesta srbského prezidenta vede do Kremlu

Bělehrad - První zahraniční cesta nově zvoleného srbského prezidenta Tomislava Nikoliče povede do Ruska. V pátek odlétá do Moskvy, kde se v sobotu sejde se svým tamním protějškem Vladimirem Putinem. Pozvánku do země dostal už před svým zvolením 20. května - tehdy jako šéf konzervativní Srbské pokrokové strany (SNS) - na kongres vládnoucí strany Jednotné Rusko. Za prezidenta si ho Srbové zvolili v nedělním druhém kole voleb, kde překvapivě porazil dosavadní hlavu státu Borise Tadiče.

„První zahraniční návštěva zvoleného prezidenta obvykle naznačuje jeho politickou orientaci. Ovšem v tomto případě dostal prezident pozvánku ještě před svým zvolením a já bych řekl, že se jedná spíš o poslední zahraniční cestu Nikoliče jako šéfa strany než o jeho první cestu jako šéfa státu. Teprve se uvidí, jestli tato návštěva bude znamenat silnější orientaci na Rusko, ale podle mého názoru jde spíš o shodu okolností,“ konstatoval zahraničněpolitický komentátor Predrag Simić.

Nikolić nikdy neskrýval své silné sympatie pro Rusko a kdysi dokonce prohlásil, že by raději viděl Srbsko jako ruskou provincii než jako členský stát Evropské unie. Do voleb ale šel už jako politik podporující vstup své země do EU.