Ukrajinští kuřáci si už v restauracích cigaretu nezapálí

Kyjev – Ukrajina zakázala kouření v restauracích. Tamní parlament dnes přijal zákon, kterým výrazně rozšířil seznam míst, kde si kuřáci budou muset cigaretu, dýmku nebo doutník zcela odepřít. Vedle restaurací, barů a kaváren se nebude smět kouřit třeba ani na hřištích, na stadionech, v kulturních zařízeních nebo na studentských kolejích. Za porušení předpisů bude hrozit pokuta ve výši až 10 000 hřiven (25 000 korun).

Nový zákon začne platit, až ho podepíše prezident Viktor Janukovyč. „Přijmout tuto normu bylo důležité, protože podle statistik je jedenáct milionů Ukrajinců závislých na kouření, což se bohužel týká i každého čtvrtého dítěte ve věku od 12 do 16 let,“ konstatovala poslankyně Tetjana Bachtejevová. Ukrajina má kolem 48 milionů obyvatel.

Zákaz se nevztahuje na firmy, letiště nebo nádraží; kouření zde bude povoleno ale jenom za podmínky, že tyto objekty budou vybavené zařízením odvádějícím kouř.

V Česku takzvaný protikuřácký zákon ukládá povinnost označit vchod restaurací nálepkou, která návštěvníkům oznamuje, zda jsou kuřácké, nekuřácké či zda mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Zákaz kouření v restauracích chce v Česku podle ve středu zveřejněného průzkumu 78 procent lidí.