Nečas se setkal s papežem, restituce nechce odkládat

Řím - Premiéra Petra Nečase dnes ve své knihovně ve Vatikánu přijal papež Benedikt XVI. Šlo o soukromé setkání. Předseda české vlády je ve Vatikánu po třech letech, před ním zde pobýval premiér úřednické vlády Jan Fischer. Nečas přijel do Vatikánu u příležitosti zahájení jubilejního roku, kterým se bude připomínat 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na české území. Nečas dnes vatikánské činitele informoval o stavu projednávání zákona o majetkovém vyrovnání českého státu s církvemi, a jednal s nimi o dosud neschválené česko-vatikánské smlouvě a o postavení římskokatolické a řeckokatolické církve.

Jak upřesnila zpravodajka ČT Hana Scharffová, Nečasova schůzka s papežem trvala necelou půlhodinu a oba spolu hovořili anglicky. Vyměnili si i dárky, papež od premiéra obdržel faksimile vzácného zdobeného Strahovského evangeliáře z 9. století, Nečas dostal psací pero.

Nečas nevidí důvod pro odklad církevních restitucí kvůli krizi

Nečas si myslí, že není rozumné odkládat chystané majetkové vyrovnání církví kvůli hospodářské krizi a škrtům v rozpočtu. Po jednání s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem a dalšími zástupci vatikánských úřadů uvedl, že podle jeho názoru není rozumné odkládat chystané majetkové vyrovnání církví kvůli hospodářské krizi. Zákon, který vrací církvím nemovitý majetek a řeší také skončení placení mezd duchovních z rozpočtu státu, je nyní ve sněmovně. Podle Nečase je ve střednědobém i dlouhodobém výhledu pro české veřejné rozpočty výhodnější.

„Já si myslím, že toto by nebyla dobrá cesta,“ uvedl Nečas k úvahám týkajícím se odložení finančních náhrad pro církve. „Tento návrh zákona skutečně narovnává vztahy mezi státem a církvemi, všemi, nejen katolickou církví. Vlastně dojde de facto k odluce státu od církví, mizí naprosto nesmyslný stav, kdy duchovní jsou placeni jako státní úředníci,“ dodal ministerský předseda.

Sněmovna nyní posuzuje návrh zákona o navrácení církevního majetku. Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku. Norma také počítá s postupným ukončením placení církví ze státního rozpočtu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.


Cyrilometodějské oslavy vyvrcholí v roce 2013 na Velehradě 

Nečase v centru katolického světa doprovází pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka a další představitelé české katolické církve. Premiér před setkáním s papežem položil květiny na hrob kardinála Josefa Berana v podzemí baziliky sv. Petra, zastavil se u oltáře sv. Václava a uctil památku sv. Cyrila u jeho hrobu v bazilice sv. Klimenta.

Na vyvrcholení cyrilometodějských oslav, které je plánováno na Velehradě v roce 2013, byl pozván i papež. Cestu na Moravu ale Benedikt XVI. dosud nepotvrdil; do Česka by se tak vrátil po čtyřech letech.

Návštěva papeže nebyla potvrzena ani po dnešní schůzce

Návštěva papeže na Moravě nebyla potvrzena ani po dnešní schůzce Benedikta XVI. s Nečasem. „Je to věc, která se bude teprve řešit. Velice rád by určitě přijel, ale na celém světě chtějí Svatého otce,“ řekl po schůzce novinářům Nečas. „Velice jsem ocenil návštěvu Svatého otce v ČR v roce 2009, která měla velký úspěch a velký ohlas. My bychom byli velice rádi, kdybychom Svatého otce znovu přivítali v ČR,“ dodal Nečas. Ministerský předseda do Prahy poveze pozvání pro prezidenta Václava Klause, který by tak centrum katolického světa měl navštívit koncem roku.

Cyril a MetodějNa Velkou Moravu přišli Cyril a Metoděj z Byzance na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Znamenalo to počátek šíření křesťanství v českých a moravských zemích. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury, vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti.


Nečas dnes, druhý den návštěvy Říma a Vatikánu, mimo jiné uctí památku sv. Cyrila u jeho hrobu v bazilice sv. Klimenta, zastaví se u oltáře sv. Václava v bazilice sv. Petra a večer se zúčastní koncertu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou s sebou do Itálie přivezl. Ředitel filharmonie Josef Němý považuje účinkování orchestru za významnou událost v jeho historii. Zlínští filharmonici spolu se souborem Hradišťan a barytonistou Romanem Janálem do repertoáru zařadili například výběr z Biblických písní od Antonína Dvořáka, skladby od Vítězslava Nováka, Josefa Suka a Jiřího Pavlici.

Nečas probral i česko-vatikánské vztahy

Nečas ve Vatikánu probíral i česko-vatikánské vztahy. Podle vyjádření diplomatů jsou na vynikající úrovni nehledě například na to, že dosud nebyla schválena česko-vatikánská smlouva o postavení římskokatolické a řeckokatolické církve, či na to, že v Česku se podle posledního sčítání hlásí mnohem méně lidí k církvím.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Reportáž Hany Scharffové

U 25.5.

Telefonát Josefa Kašpara (16:00)

Telefonát Josefa Kašpara

Telefonát Hany Scharffové (13:00)

Telefonát Hany Scharffové (12:00)

Telefonát Hany Scharffové

Návrh mezinárodní smlouvy mezi ČR a Vatikánem byl sice vyjednán před lety, ovšem parlament ji neschválil. Na pořad dne by mohla přijít ve změněné podobě po schválení restitucí. Nečas řekl, že by mohla možná řešit některé záležitosti, které neřeší navrhovaný zákon.

Česká republika je podle expertů jedinou evropskou zemí s převážně katolickou tradicí, která nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Například některé země, kde je většina evangelíků, smlouvu nemají, ale třeba Estonsko ji uzavřelo. S Vatikánem mají dohodu dokonce některé víceméně muslimské země, jako je Kazachstán.

Socha anděla z kostela v Březové u Vítkova
Zdroj: ČT24

Nečasova třídenní návštěva Říma a Vatikánu končí v sobotu. Do Česka s ním zamíří i barokní anděl, kterého před devíti lety ukradli z kostela v Březové u Vítkova. Italští policisté sošku vypátrali jako kořist čtyřicetihlavého gangu.

/*json*/{"map":{"lat":41.903123478404,"lng":12.453925609589,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/