Egyptské volby podle jednoho z kandidátů poznamenaly nesrovnalosti

Káhira – Egyptský levicový prezidentský kandidát Hamdín Sabbáhí, který podle neoficiálních zpráv neuspěl v prvním kole egyptských prezidentských voleb, podá podle svého advokáta návrh na přerušení hlasování. Sabbáhí prý upozorňuje na údajné volební nesrovnalosti a na nedořešení otázky, zda bývalý premiér Ahmad Šafík může kandidovat. 

Do druhého kola egyptských prezidentských voleb postoupili jako dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního bývalý premiér Šafík a islamista Muhammad Mursí, uvedlo v pátek islamistické hnutí Muslimské bratrstvo, které Mursího do voleb vyslalo.   

Muslimské bratrstvo prý získalo výsledky z většiny ze zhruba 13 000 volebních míst z prvního kola. Mursí podle bratrstva má 25 procent hlasů a Šafík 23 procent. Pro nezávislého kandidáta Abdal Abúla Futúha hlasovalo 20 procent voličů, zatímco kandidát levice Hamdín Sabbáhí prý získal jen 19 procent hlasů.

Oficiální výsledek prvního kola egyptských prezidentských voleb, které se konalo 23. a 24. května, má být vyhlášen 29. května a podle komentářů se může lišit od předběžných výsledků oznámených Muslimským bratrstvem. Druhé kolo se plánuje na červen a vítěz má být vyhlášen 21. června.