Vítězka Eurovize popudila ázerbajdžánské úřady

Baku - V tradiční pěvecké soutěži Eurovize, která se letos konala v ázerbájdžánském Baku a kterou poznamenaly protesty proti tamní vládě, zvítězila se svým tanečním hitem Euphoria osmadvacetiletá švédská zpěvačka Loreen. Ta se také během soutěže setkala s aktivisty za lidská práva, což popudilo tamní úřady. Mediální pozornosti kolem soutěže se ale snažili využít jak protivládní aktivisté, tak i vláda samotná.

Švédská zpěvačka Loreen nechala za sebou své starší konkurenty, včetně ruského souboru šesti seniorek Buranovskije Bábuški (Buranovské babičky) anebo srbského baladisty Željka Joksimoviče. Česká republika se soutěže od roku 2010 neúčastní. Porotci a televizní diváci z celé Evropy dali zpěvačce Loreen celkem 372 bodů. V soutěži, která skončila až v neděli nad ránem tamního času, jí tak zajistili hladké vítězství. Švédsko se příští rok ujme pořadatelství soutěže.   

Velkou přízeň publika si získaly Buranovské babičky, pěveckým výkonem ale na mladou Švédku nestačily a skončily druhé. Srb Joksimović, který v soutěži Eurovize nebyl poprvé, skončil až s velkým odstupem třetí. Porotce zaujal baladou Nije ljubav stvar (Láska není věc). 

Soutěž poznamenali aktivisté proti tamnímu režimu

Soutěž Eurovize poznamenaly protesty proti tamnímu režimu, které se neobešly bez zatýkání. Ázerbájdžánské úřady popudila i sama vítězka, která se v Baku setkala s aktivisty za lidská práva.

Opozice využila pozornosti, kterou k sobě pěvecká soutěž přilákala, k prosazování myšlenek demokracie a k výzvám, aby vláda odstoupila. Vláda se snažila pěvecké soutěže využít k propagaci země jako turistické a obchodní destinace.   

Úřady během tohoto měsíce jen v Baku pozatýkaly desítky protestujících. Aktivisté uvedli, že některé budovy v centru hlavního města byly před konáním soutěže strženy, aby udělaly místo pro arénu Eurovize. Obyvatelé byli podle agentury Reuters soudně vystěhováni, aniž by dostali adekvátní kompenzaci.